1. Ana Sayfa
 2. Burun Estetiği

Açık ve Kapalı Rinoplasti Arasındaki Farklar

Açık ve Kapalı Rinoplasti Arasındaki Farklar
Açık ve kapalı rinoplasti arasındaki farklar

Açık ve kapalı rinoplasti teknikleri arasında sizin için en doğru olanın hangisi olduğunu mu merak ediyorsunuz? Bu sorunun en doğru cevabı “duruma göre değişir”.

Açık rinoplasti, burun köprüsünden veya burun delikleri arasındaki dokudan yapılan kesi ile yapılan bir burun ameliyatıdır. Açık olarak adlandırılır çünkü işlem sırasında burun derisi yukarı doğru kıvrılarak alttaki kıkırdak ve diğer yapılar ortaya çıkar. Kapalı rinoplasti prosedürü, köprüden bir kesi gerektirmez. Bunun yerine tüm operasyon doktorunuz tarafından burun deliklerinden yapılır.

Burun estetiği için uygun bir aday mısınız?

Açık ve kapalı rinoplasti arasında karar vermeden önce, yapmak isteyeceğiniz ilk şey, burun estetiği prosedürü için iyi bir aday olduğunuzdan emin olmaktır.

Herhangi bir rinoplasti ameliyatının temel noktası, burnu yüzün geri kalanıyla uyumlu hale getirmek veya şişkinlik, kancalı uç gibi estetik sorunları düzeltmek için burnun şeklini veya boyutunu değiştirmektir.

Genel olarak konuşursak, rinoplasti için en iyi adaylar, burunlarının görünümünde mütevazı değişiklikler yapmak istiyorlar. Bunlara ek olarak:

 • Genel olarak fiziksel sağlıkları iyi.
 • İyileşmelerini engelleyecek hiçbir koşulları olmayanlar.
 • Rinoplasti hakkında gerçekçi beklentileri olanlar.

Yukarıdaki kriterlere uyuyorsanız, burun estetiği yaptırmak için ideal bir aday olabilirsiniz.

Kapalı ve açık burun ameliyatı farkı

Aşağıda açık ve kapalı rinoplastiyi karşılaştıracağız, böylece farklılıkları ve neden sizin için doğru olabileceğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Kapalı Rinoplasti

Deviasyonun düzeltilmesi (septoplasti) veya nazal pasajlardaki kemik çıkıntılarının temizlenmesi gibi bazı prosedürler, ek kesi gerekmediğinden kapalı bir yaklaşımla en iyi şekilde gerçekleştirilir. Doktorunuz daha az doku keserek ameliyatı güvenli ve etkili bir şekilde tamamlayabilir. Daha az insizyon, daha az enfeksiyon veya şişme şansı ve daha hızlı iyileşme süresi anlamına gelir.

Burnunuzdan daha iyi nefes almak için ameliyat olacaksanız muhtemelen septoplasti ihtiyacınız var demektir. İhtiyaçlarınız arasında burnunuzun boyutunu küçültmek veya şeklini değiştirmek de varsa, muhtemelen daha kapsamlı bir rinoplastiye ihtiyacınız vardır.

Daha az insizyon ve daha az kapsamlı iyileşme çekici olsa da, kapalı bir yaklaşım kullanılarak gerçekleştirilebilecek tekniklerin sınırları vardır. Açık rinoplasti, cerrahınızın burnun iç yapılarına daha kapsamlı bir şekilde erişmesini sağlar.

Açık Rinoplasti

Burnunuz bir araba olsaydı, açık bir rinoplasti, onarım yapmak için kaputu açmaya benzer. Motor üzerinde ciddi bir çalışma yapmak istiyorsanız, tüm bileşenleri iş başında görebilmeniz gerekir.

Peki, “ciddi iş” olarak kabul edilen nedir? Burnunuzun şeklinde gözle görülür bir değişiklik içeren herhangi bir şey buna iyi bir örnektir. Kıkırdaklarınızı küçültmek ve burnunuzu simetrik tutmak için doktorunuzun tüm burun yapınızı görmesi gerekir. Her şeyi görmek, onun doğru ölçümler ve hassas kesikler yapmasını sağlar.

Kapsamlı rinoplasti söz konusu olduğunda, anahtar nokta hassasiyettir. Genellikle bilinmeyen miktarda skar dokusu ve yapısal değişiklik olduğundan, açık bir yaklaşım, cerrahınızın size istediğiniz sonuçları verecek hassas ayarlamalar yapmasına olanak tanır.

Piezo burun estetiği tekniği kullanılarak yapılan ameliyat burunda çekiç ve keski kullanılmadan yapılabilir.

Açık ve Kapalı Rinoplastinin Avantajları Dezavantajları

En iyi rinoplasti prosedürü hakkında netlik ararken, artıları ve eksileri açısından düşünmek yardımcı olabilir.

Açık Rinoplasti Avantajları ve Dezavantajları

Açık rinoplasti prosedürü ile başlayacağız. En büyük avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Burnun iç yapısı tamamen ortaya çıkar, bu da cerraha burnu arzularınıza göre yeniden şekillendirme konusunda çok daha fazla özgürlük verir.
 • Ek olarak, açık rinoplasti, kapalı bir rinoplasti ile karşılaştırıldığında, cerrahınızın ameliyat sonrası burnu stabilize etmesini kolaylaştırır.
 • Açık rinoplasti daha yaygındır, bu da kalifiye ve deneyimli bir cerrah bulmanın daha kolay olabileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, kapalı rinoplasti ile ilişkili bazı dezavantajlar da vardır:

 • Prosedürün kendisi daha uzun sürer.
 • Açık rinoplasti daha uzun bir iyileşme süreci gerekir.
 • Açık rinoplasti ayrıca daha fazla şişme ve morarma ile sonuçlanabilir.

Kapalı Rinoplasti Avantajları ve Dezavantajları

Şimdi dikkatimizi kapalı rinoplasti’ye çevirelim. En önemli avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Daha az invazivdir ve iz bırakmaz.
 • Ameliyattan sonra morarma olmaz.
 • İyileşme süresi biraz daha kısa olacaktır.
 • İşlem, açık rinoplastiden daha az zaman gerektirir.

Kapalı burun ameliyatı dezavantajları, şunları göz önünde bulundurun:

 • Cerrahın görünürlüğü daha az olduğundan, yapabilecekleri değişiklikler ve sunabilecekleri incelik konusunda daha sınırlı olacaktır.
 • Kapalı bir rinoplastide yapılan kesiler, burnun yapısını zayıflatabilir ve gelecekte sabit kalmasını zorlaştırabilir.

Bunlar, açık ve kapalı rinoplasti ameliyatı arasında karar vermeye çalışırken aklınızda bulundurmanız gereken önemli hususlardan sadece birkaçıdır.

Yorum Yap