1. Ana Sayfa
 2. Burun Estetiği

Burun Estetiği Fiyatları

Burun Estetiği Fiyatları
Burun estetiği fiyatları

Burnunuzun görünümünü iyileştirmek için ameliyat olma konusunda kişisel karar vermenin bir parçası, burun estetiği fiyatları konusunda düşünmektir. Hayattaki diğer birçok önemli karar gibi, nihai kararda rol oynayan bir maliyet/fayda analizi vardır. 

Bu durumda, ameliyat olmanın fiziksel ve duygusal “maliyetine” ek olarak, çoğu estetik prosedür sigorta kapsamında olmadığı için önemli bir finansal maliyet de vardır.

Burun estetiği fiyatları için belirleyici iki temel unsur vardır; burun estetiği doktor maliyetleri ve hastane masrafları.

burun estetiği fiyatları
Burun estetiği fiyatları

Rinoplasti Fiyatları

Kişisel gereksinimlerinize bağlı olarak iki yaygın rinoplasti prosedürü türü  mevcuttur:

 • Kapalı rinoplasti: Bu prosedür burun deliklerinin içinden yapılır, buruna erişmek için her iki burun deliğine iki küçük kesi yapılır. 
 • Açık rinoplasti: Bu prosedür, burun üzerinde küçük bir kesi yapılarak ve cildin burnun içine erişecek şekilde yükseltilmesiyle gerçekleştirilir. 

Rinoplasti ameliyat türleri doktor seçiminize ve burun yapınıza bağlı olarak değişmektedir. Rinoplasti fiyatları doktorunuzun bilgi birikimine ve hastane masraflarına göre farklılık gösterebilir.

Burun Estetiği Fiyat Aralığı Nedir?

Rinoplasti fiyat aralığı cerrah, uzmanlık, deneyim, yer ve ameliyatın türüne göre büyük ölçüde değişir. Genel olarak, ameliyatın karmaşıklığı ve zorluğu nedeniyle revizyon rinoplasti ilk kez yapılan rinoplastiden daha pahalı olacaktır.

Rinoplastinin ortalama fiyatı 1500$’dır ancak fiyatlar 800$ ile 10,000$ arasında değişebilir.

Burun Estetiği Maliyetini ne oluşturur?

Rinoplasti genel anestezi altında ve akredite bir ameliyathanede yapılması gereken bir işlemdir. Toplam fiyatınız cerrahın ücretlerini, ameliyathane veya tesis ücretlerini içermelidir.

Revizyon ameliyatları olan ameliyatlarda, kaburga kıkırdağı alınması, malzemeler için ek maliyetler ve muhtemelen daha zor bir işlem için ameliyathanede ekstra zaman olabilir.

İstanbul Burun Estetiği Fiyatları

Dünyanın her yerinde olduğu gibi İstanbul burun estetiği fiyatları doktor ve hastane seçimine göre değişiklik göstermektedir. Burun estetiği doktor önerisi fazla olan isim yapmış tecrübeli bir doktor en iyi burun estetiği doktoru anlamına gelmektedir ve fiyatları diğer doktorlar ile aynı değildir.

Türkiye’de burun estetiği ameliyatı fiyatları biraz değişebilir, ancak hastane seçimi, tercih edilen yer, cerrahi teknik, Türkiye’deki rinoplasti cerrahlarının deneyimi çeşitli faktörlere bağlıdır.

İstanbul’da burun estetiği maliyeti, bazı faktörlere bağlı olarak değişebilir. 

 • Ameliyat nedeni 
 • Prosedürün karmaşıklığı ve kapsamı
 • Primer veya revizyon burun ameliyatı olup olmadığı
 • Kaburga veya kulak kıkırdağı aşılama gerekliliği
 • Operasyonun beklenen uzunluğu
 • Ülkede kalış süresi ve konaklama seçimi
 • Hastanenin yeri ve durumu 
 • cerrahın deneyimi

Doktor Ücretleri

Bir rinoplasti uzmanı veya yüz plastik cerrahının ücreti, genellikle ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası bakım dahil olmak üzere burun estetiğinin maliyetini içerir. Bu, belirli sayıda kontrol ziyareti için fazladan ödeme yapmanız gerekmediği anlamına gelir.

Rinoplasti için cerrahın ücreti, seçtiğiniz cerraha bağlıdır. Ücretlerdeki çok geniş aralık, cerrahların burun şekillendirme cerrahisindeki uzmanlıkları, mesleki nitelikleri, deneyimi, profesyonel tanınırlığı ve popülerliği arasındaki farklılıkları yansıtmaktadır.

burun estetiği fiyatları 2022
Burun estetiği öncesi ve sonrası

Burun estetiği ameliyatınız için gerekli eğitime sahip bir cerrah seçtiğinizden emin olmalısınız.

Çoğu cerrah, rinoplastinin gerçekleştirilmesi en zor ameliyatlardan biri olduğunu söylüyor. Aynı zamanda yüksek revizyon oranlarına sahip birkaç kozmetik cerrahi prosedürden biridir. Bunun nedeni, bir burun estetiğinin hem bilimi hem de sanatı birleştirmesidir ve en küçük şeylerin hem olumlu hem de olumsuz olarak büyük yankıları olabilir.

Doktorunuz, ilk konsültasyonda size ayrıntılı bir maliyet dökümü sağlamalıdır.

Hastane Ücretleri

Hastane ücretleri tesisten tesise önemli ölçüde değişmektedir. İyi eğitimli personeli ve yüksek standartları olan akredite bir tesise gittiğinizden emin olmanız gerekir. Çoğu saygın doktor sadece bu tür tesisleri kullanır.

Hastane maliyetinin en önemli unsuru ameliyathane ücretleridir. Hastane ücretleri 300 dolardan başlayabilir ve büyük ölçüde değişebilir ve bu rakamın üzerinde binlerce dolara kadar çıkabilir.

Genellikle bir rinoplasti prosedürü için hastane ücretlerine bir gecelik konaklama dahildir.

Devlet Hastanesi Burun Estetiği

Devlet hastanesinde burun estetiği olmak için bazı şartları karşılamanız gerekmektedir. Bu neden burun ameliyatına ihtiyacınız olduğuna bağlıdır.

Travma, fonksiyonel problemler, doğum kusurları veya solunum problemleri nedeniyle burnunuzun rekonstrüksiyonu gerekiyorsa, masrafların bir kısmını devlet sigortası karşılar.

Cerrahınız hangi indirimin geçerli olduğu konusunda tavsiyede bulunabilecektir.

Ameliyatınız tamamen estetik nedenlerle yapılıyorsa, kozmetik bir işlem olarak sınıflandırılır ve devlet hastaneleri bu ücretleri karşılamaz.

Burun Estetiği Fiyatları 2022

Burun estetiği maliyetleri 2022 yılında farklılık göstermektedir. İstanbul çok sayıda sağlık turizm hastası aldığından ve hastane masraflarının yıllık olarak değişmesinden dolayı fiyatlar değişiklik gösterecektir.

Piezo Burun Estetiği Fiyatları

Piezo burun estetiği piezo cihazı ile ultrasonik ses dalgaları kullanılarak burun içi kemik yapısının yeniden şekillendirilmesi ile yapılmaktadır. Piezo burun estetiğinin başlıca avantajları çekiç veya keski kullanılmamasından dolayı iyileşme sırasında minimum morluk yaşamanızdır.

Türkiye’de Piezo burun estetiği fiyatları diğer işlem fiyatları ile aynıdır, piezo cihazı kullanıldığı için extra bir ücret genelde talep edilmez.

Burun Estetiği Ameliyatı Adayları

Genel olarak, burun estetiği için ideal adayların genel sağlıklarının iyi olması ve sigara içmemesi gerekir. Burun ameliyatı için belirli bir yaş sınırı yoktur.

Ancak doktorlar burun estetiği için yüz büyümesi tam olan adayları tercih etmektedirler. Gençlerde ve genç erişkinlerde, zamanla burnun görünümünü ve işlevini etkileyebileceğinden yüz büyümesi önemli bir husustur. 

Birçok genç rinoplastiyi tercih eder, ancak doktor prosedürü anlamalarını ve tam ebeveyn iznine sahip olmalarını sağlar. İdeal olarak, kızların prosedürü yaptırmaya karar verdiklerinde en az 15 veya 16 yaşında olmaları gerekirken, erkekler için 17 veya 18 iyi bir yaştır. İşlem burun septumunu düzeltmek için septoplasti ile birleştirilirse hastanın sadece kendine güveni değil nefes alması da düzelir.

Rinoplasti tipik olarak aşağıdakiler için yapılır: 

 • Yüz özelliklerine göre büyük burun boyutu
 • Burun köprüsünde tümsek
 • Sarkık, kalkık veya kancalı, büyümüş veya şişkin burun ucu
 • Köprüdeki burun genişliği veya burun deliklerinin boyutu
 • Büyümüş, geniş veya kalkık burun delikleri 
 • Asimetrik burun özellikleri

Ancak her insanda değişen derecelerde yüz asimetrikliği olduğunu aday unutmamalıdır. Ameliyat tamamen simetrik sonuçlar vermeyebilir ancak amaç daha fazla yüz dengesi ve doğru orantıya sahip olmaktır.

Rinoplasti Çeşitleri 

Primer rinoplasti, ilk kez yapılan bir burun estetiği prosedürüne atıfta bulunur. Çeşitli teknikler ve yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Anestezi seçimi hastanın yaşına ve sağlığına, prosedür ihtiyacına ve ameliyatın kapsamına bağlıdır. 

Revizyon rinoplasti, daha önce bir veya birkaç kez ameliyat edilmiş bir burnun şeklini veya işlevini onarmak için yapılan cerrahi işlemdir. Sekonder rinoplasti olarak da adlandırılan revizyon cerrahisi, primer rinoplastinin sonuçlarından memnun olmayan kişiler içindir. Rinoplasti için doğru aday, burun asimetrisini, devam eden solunum problemlerini düzeltmek veya önceki kozmetik cerrahinin genel görünümünü iyileştirmek için prosedürü uygulayabilir. 

Revizyon rinoplasti genellikle, kaburga, kulak veya nazal septum gibi vücudun diğer bölgelerinden kıkırdak transfer ederek sorunları düzeltmeyi veya orijinal ameliyatı iyileştirmeyi içerir. Revizyon rinoplasti, primer rinoplastiden daha karmaşık olabilir ve burun deformitelerine daha iyi maruz kalma sağladığı için açık rinoplasti tekniğinin kullanılması önerilir.

Rinoplasti Ameliyatı Teknikleri

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti ameliyatı, plastik cerrahın burun yapılarına erişimini sağlamak için burun üzerinde açık bir kesi yapıldığı cerrahi bir yöntemdir. Cerrah, kesiyi burnun altında, genellikle burun delikleri arasında göze çarpmayan bir yerde yapar. Kıkırdak ve burun kemiği daha sonra burun ameliyatı için açığa çıkarılır.

Burun derisinin kanatçıkları yukarı ve burundan kaldırılarak cerrahın özgürce çalışması sağlanır. Açık burun ameliyatına başlamadan önce burun içine, burun septumuna, burun deliklerini ayıran ince burun kemiği ve kıkırdak duvarına lokal anestezi enjekte edilir.

Daha sonra burun üzerinde ihtiyaç duyulan çalışma ve kişinin özel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ameliyat gerçekleştirilir. Cerrah, burnun ucunu yeniden şekillendirebilir, eğri bir burun köprüsünü veya nazal septumu düzeltebilir veya diğer burun onarımlarının yanı sıra burun üzerindeki kamburluğu kaldırabilir.

Septoplasti genellikle sapmış bir septumu düzeltmek için tercih edilir. Bu sorun, nazal septumun orta hattının bir tarafa sapması veya bir tarafa dönmesi ve merkezden uzak görünmesi durumunda ortaya çıkar. Bu, nefes almanın engellenmesine neden olabilir. 

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplasti yöntemi, ameliyat edilen burun kemiği, kıkırdak veya septum gibi kesiler burun içinden yapıldığı için ameliyat sonrası görünür iz bırakmaması avantajını sağlar. Ayrıca kapalı rinoplastiden sonra açık işleme göre daha az şişlik olması beklenir.

Kapalı bir rinoplasti ameliyatında, cerrahın alttaki kemik yapısına erişmesini sağlamak için burun deliği astarında bir kesi yapılır. Açık rinoplasti ameliyatından daha az invaziv bir işlemdir. Ancak, prosedürün sınırlamaları vardır. Burun derisinin çok fazla gerilmesini gerektirse de burun ucunun ve cildin yeniden şekillendirilebilme derecesini sınırlar. Bu tip burun estetiği ameliyatı, revizyon burun estetiği olmak isteyen hastalara önerilmez.

Kapalı rinoplasti prosedürünün, ameliyat sonrası daha az şişlik ve görünür yara izi olmaması gibi birçok faydası vardır, genellikle açık rinoplasti ameliyatı kadar mükemmel sonuçlar vermez. Bunun temel nedeni, açık rinoplastinin cerrahın burun yapısını tam olarak ortaya çıkarmasına ve görselleştirmesine izin vermesidir.

Rinoplasti İyileşme Süreci

Çoğu hasta kullanılan anesteziye ve hastanın sağlığına bağlı olarak bir gün sonra hastaneden ayrılabilir. İşlemden sonra hastalar, iyileşmelerinin izlendiği bir odaya alınır.

Açık rinoplastiden sonra genellikle burnun dışına bir atel konur. Bu, değişen burun çerçevesini iyileşirken korumak ve desteklemek için ameliyattan yaklaşık 7 gün sonra alınır. Göz çevresindeki morluklar ve şişlikler, işlemi takip eden bir ay içerisinde kademeli olarak dağılır. 

Alçı çıkarıldıktan sonra hasta makyaj yapmaya başlar. Ancak burnun tamamen iyileşmesi bir yıl veya 18 ayı bulabilmektedir. Genel olarak, açık rinoplasti ameliyatı için iyileşme süresi iki ila dört haftadır. Bu dönemde ameliyat sonrası tüm talimatları ve önlemleri takip etmek önemlidir. Bu estetik ameliyattan sonra birkaç hafta yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Burun Estetiği
Sigorta burun ameliyatını karşılar mı?

Bu neden burun ameliyatına ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Ameliyatınız tamamen estetik nedenlerle yapılıyorsa, kozmetik bir işlem olarak sınıflandırılır ve devlet hastaneleri bu ücretleri karşılamaz.

Devlet hastanesinde burun estetiği olunur mu?

Kozmetik nedenlerden dolayı burun estetiği olmak istiyorsanız, devlet hastanesinde olamazsınız.

Devlet hastanelerinde estetik ameliyat yapılıyor mu?

Devlet hastanelerinde estetik ameliyatlar kozmetik nedenlere bağlı değilse yapılabilir.

Burun kemiği eğriliği ameliyatını devlet karşılıyor mu?

Hayır. Estetik ameliyatları devlet veya özel sağlık sigortanız karşılamaz.

Kırık burun ameliyatı devlet karşılıyor mu?

Burnunuza estetik bir işlem yerine fonksiyonel bir işlem gerekiyor ise devlet hastaneleri bu ameliyatı karşılayacaktır.

Devlet hastanesinde burun estetiği ne kadar?

Devlet hastaneleri kozmetik işlemlerden dolayı burun estetiği olamazsınız, fakat fonksiyonel bir sebepten ameliyat olacaksanız fiyatlar 5000 TL civarındadır.

KBB burun estetiği ameliyatı yapar mı?

Evet. KBB doktorları burun estetiği ameliyatı yapabilirler.

Burun küçültme ameliyatı ne kadar?

Burun küçültme ameliyatınız seçtiğiniz doktora ve hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Ortama fiyatlar 1500 ila 5000 dolar arasındadır.

Devlet hastanesinde estetik ücretli mi?

Devlet hastaneleri kozmetik olarak burun estetiği yapmazlar, burun yapınızda sağlığınız ile alakalı fonksiyonel bir sorun var ise devlet hastaneler ücretsiz olarak burun estetiği yaparlar.

Burun estetiği fiyatları 2022

Burun estetiği maliyetleri yıldan yıla değişiklik göstermektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Brezilya Popo Kaldırma Fiyatları

Yorum Yap