1. Ana Sayfa
  2. Burun Estetiği

Burun Estetiği İyileşme Süreci

Burun Estetiği İyileşme Süreci
Burun estetiği iyileşme süreci

Genellikle burun estetiği olarak adlandırılan rinoplasti ameliyatı, burnunuzda değişiklikler yaparak tüm yüzünüzün görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilir. Burun şeklinden veya büyüklüğünden memnun olmayanlar için harika bir işlem olsa da burun estetiği iyileşme süreci gerektiren bir ameliyattır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme

Burun estetiği prosedürü ile ilgili en yaygın sorulardan biri, iyileşme sürecinin nasıl olacağıdır. Rinoplasti iyileşmesi her hasta için farklıdır ancak genel sürecin nasıl olduğu hakkında bilgi ve iyileşmenize neyin yardımcı olacağı konusunda talimatları açıkladık.

Rinoplasti İyileşme Süresi

Rinoplasti prosedürünün iyileşme süreci, hangi burun estetiği tekniğinin gerçekleştirildiğine bağlı olacaktır.

Burun estetiği birden fazla kesi gerektirdiğinden ve hastanın ideal şeklini ve boyutunu elde etmek için burnun kemiğini veya kıkırdağını değiştirme eğiliminde olduğundan, ameliyattan sonra iyileşmek zaman alacaktır.

Genellikle, prosedürden kaynaklanan ilk yan etkilerin azalması birkaç hafta sürer.

Burun Estetiği İyileşme Zaman Çizelgesi

1. Hafta

İyileşmenizin ilk haftasında, işlemden sonra cerrahınız tarafından uygulanacak bir atel takmanız gerekecektir. Atel, burnunuzun üzerinde koruyucu bir örtü görevi görür ve burnun yeni şekline yerleşmesine yardımcı olur. Cerrahınızın atel ile ilgili talimatlarına uymanız önemlidir; bu, muhtemelen atelinizi çıkarmamayı ve ıslatmamasını da içerecektir.

İlk hafta, şişliğin en belirgin olduğu ve atel takılıyken koku almanın veya nefes almanın zor olacağı zamandır. Çoğu cerrah, burnunuzun iyileşmesi ve bol bol dinlenmeniz için zaman tanımak için en azından ilk hafta işten izin almanızı önerir.

İlk haftanın sonunda, ateli çıkarmak için doktorunuz ile bir randevunuz olacak.

2. Hafta

Ameliyattan sonraki ikinci haftada çoğu hasta hem işine hem de hafif veya orta şiddette egzersiz dahil normal aktiviteye dönebilir. Morarma ve şişlik genellikle 1 hafta içerisinde kaybolacaktır.

4-6 hafta

Bu iyileşme dönemide, herhangi bir şiddetli egzersiz de dahil olmak üzere tüm normal aktivitelere dönebilmelisiniz. Şişliğin büyük çoğunluğu inmiş olacağından ve herhangi bir morarmanın olmamasından, hastaların çoğu artık yakın zamanda ameliyat geçirdiğine dair herhangi bir belirti göstermiyor.

1. yıl

İlk yıl için az miktarda şişlik olabileceğinden, bir burun esetetiği prosedürünün nihai sonuçlarının tam olarak görünmesi 12 ayı bulabilir. Revizyon rinoplasti ameliyatı gibi daha karmaşık bir prosedür uygulanan bazı hastalarda nihai sonuçların tamamen görünür olması 18 ayı bulabilir.

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci
Burun estetiği sonrası iyileşme süreci

Burun Estetiği Sonrası Şişlik

Hastaların prosedürle ilgili endişelerinden biri, ameliyattan sonra burunlarının ne kadar şişeceği ve bu şişliğin ne kadar süreceğidir. Cerrahınız tarafından şişlik veya morarmanın kesin boyutu önceden tahmin edilemese de, uygulanan spesifik teknik biraz fikir verebilir.

Bununla birlikte, sonuçta şişme ve morarma derecesini belirleyecek olan her bireyin kişisel tepkisi ve iyileşmesidir. 

Şişliğin ilk aşaması genellikle en kötüsüdür, çünkü şişlik ve morluk işlemden sonraki ilk hafta için belirgindir. İşlem sonrası sadece burunda değil yüzde de özellikle göz ve yanak çevresinde şişlik olması normaldir. Bu alanların çevresinde, özellikle burun ve göz çevresinde morarma yaşanması da yaygındır.

Birkaç hafta sonra belirgin şişlik ve morlukların çoğu inecek ve çok daha az görünür hale gelecektir. Önümüzdeki birkaç ay içinde şişlik büyük ölçüde azalacak ve şişmenin %90’ı ilk üç ay içinde azalacaktır. Yavaş yavaş, ameliyattan sonraki bir yıl içinde kalan %10’luk şişlik inecek ve burnunuz kalıcı şeklini alacaktır.

Rinoplasti sonrası şişlik nasıl azaltılır

Şişmeyi önlemenin bir yolu olmamasına rağmen, şişliğin derecesini azaltmanın yolları vardır:

  • Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olmak için soğuk kompres kullanmak.
  • İyileşme sırasında tuzu en aza indirmelisiniz, çünkü bu kan basıncını yükseltir ve şişmeyi de artırır.
  • Uyurken bile başınızı yüksekte tutun.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Pürüzsüz bir iyileşme dönemi için en önemli ipuçlarından biri, ameliyattan önce bunu planlamaktır. Muhtemelen ağrı yaşayacaksınız ve vücudunuzun dinlenmesi ve iyileşmesi için biraz zaman tanımak için işten izin almanız gerekecek. 

  • Son derece dikkatli olun ve burnunuzdaki bir yaralanma iyileşmeyi ve hatta nihai sonucunuzu etkileyebileceğinden, ilk birkaç hafta boyunca mümkün olan her yerde burnunuzu koruyun.
  • Hastalar burundan düzgün nefes alamadığından, ağızdan nefes almak zorunda kaldıkları için boğaz kuruluğu yaşayabilirler. Buna yardımcı olacak bazı ipuçları, yeterince su içtiğinizden emin olmak için bol su içmektir, bu ayrıca genel olarak iyileşmenize yardımcı olur ve uyurken bir nemlendirici kullanın. 
  • İlk iki veya üç hafta egzersizden kaçınılması gerekse de, bu dönemde yürüyüşe çıkmak yine de önemlidir. Bu sadece iyileşmeniz sırasında sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için önemli olmakla kalmaz, yürümek vücuttaki oksijen akışını artırmaya yardımcı olur ve bu da vücudun iyileşmesine yardımcı olur. 
  • Burnunuzdaki atelin ıslanmaması gerektiği için işlemden sonraki ilk hafta banyo yapılmaması tavsiye edilir. Ek olarak, ilk hafta yüzünüzü burun atelinin etrafını yıkamanız gerekecektir, bu nedenle yüzün diğer bölgelerini yıkamak için bir bez kullanılması tavsiye edilir. 
  • Gözlük burun köprüsünün üst kısmına oturduğundan, gereksiz basınç oluşturabileceğinden ve şişlik veya morluk gibi ilk yan etkileri kötüleştirebileceğinden, işlemden sonra hastalar gözlük veya güneş gözlüğü takmamaya çalışmalıdır. 
  • İlk hafta burnunuzu sümkürmeyin ve burun estetiği sonrası ilk altı hafta burnunuzu sümkürmekten kaçınmanız önerilir. 
Burun estetiği sonrası sigara içebilirmiyim?

Sigara içmek iyileşmeyi yavaşlattı için burun estetiği sonrasında sigara içmeniz önerilmez.

Burun estetiği sonrası gözlük takabilirmiyim?

Burun estetiği ameliyatı sırasında burun kemikleri yeniden konumlandırıldığı için tipik olarak 5 hafta kadar gözlük takılmamalıdır.

Burun estetiği sonrası iz kalır mı?

Ameliyat prosedürüne bağlı olarak (açık veya kapalı rinoplasti) yara izi olabilir.

Burun estetiği sonrası yan yatabilirmiyim?

Burun estetiği sonrası ilk geceden sonra yan yatarak uyumak iyidir. Rahat olmalısınız ve bu nedenle en rahat uyduğunuz pozisyonda uyuyabilirsiniz. Burnun sonucu üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

Burun estetiği sonrası ne zaman işe dönebilirim?

Hastalar genellikle rinoplastiden sonra az miktarda morarma veya şişme olmasına rağmen bir hafta gibi kısa bir sürede işe dönmeye karar verirler. Kişisel konfor seviyenize bağlı olarak, bu sizin için bir seçenek olabilir çünkü bir hafta sonra rahatsızlık önemli ölçüde azaldı ve korunabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Burun Estetiği Fiyatları
thumbnail
Önerilen Yazı
Burun Estetiği Sonrası Morluk ve Şişlikler

Yorum Yap