1. Ana Sayfa
 2. Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği
Burun estetiği hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada

Genellikle burun estetiği olarak adlandırılan rinoplasti ameliyatı, burun içerisinde bulunan kemik ve kıkırdak yapısını düzenleyerek burnunuzun şeklini değiştirmek için yapılan ameliyattır.

Birçok insan burnunun büyüklüğünden ve/veya şeklinden memnun değildir. Burun, yüz dengesinin merkezinde yer alır ve birçok kişi, yüz hatlarının daha uyumlu bir şekilde hizalanmasını sağlamak için burun estetiği ameliyatını tercih eder.

Cerrahi teknikler ilerlemiş olsa da, burnun ne kadar değiştirilebileceği konusunda sınırlamalar vardır. Sonuçlar burnun boyutuna, cildin durumuna ve hastanın yaşına bağlıdır. En önemli şey, hasta ile cerrah arasında neyin istendiği ve neyin başarılabileceği konusunda net bir iletişim olmasıdır.

Hastalar ayrıca, ameliyatın tek başına burunlarına veya genel olarak dış görünüşlerine bağlayabilecekleri herhangi bir duygusal veya sosyal sorunu çözmeyeceğini de unutmamalıdır.

Kimler Burun Estetiği İçin İyi Bir Adaydır?

Her yaştan erkek ve kadın bu ameliyatı olabilir. Rinoplasti için iyi bir aday olup olmadığınızı tartışmak için önce cerrahınızla görüşmelisiniz. Ameliyatı neden istediğinizi ve yaptırdıktan sonra nasıl bir sonuç beklediğinizi konuşacaksınız.

Hastalar hem kozmetik hem de fonksiyonel nedenlerle estetik burun ameliyatı olabilirler. Burnunuzun görünümünden memnun değilseniz veya septum eğriliği gibi nefes almayı engelleyen bir sorununuz varsa rinoplasti düşünülebilir.

Kaç Yaşında Burun Estetiği Olunur?

Burun estetiği ameliyatı olmak için yüz gelişiminizi tamamlamış olmanız oldukça önemlidir. 16 yaşından küçükler için aile izni veya özel sağlık sorunu varsa rinoplasti ameliyatı yaptırabilir.

Burun yetişkin boyutuna ulaşana kadar gençlerde yapılmamalıdır. Bu genellikle kızlar için yaklaşık 15 veya 16 yaşlarında ve erkekler için bir yıl kadar sonra olur.

Her yaştaki hasta için gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir. Rinoplasti, mevcut burnunuzu iyileştirmenize yardımcı olabilir, ancak “mükemmellik” sağlayamaz veya size bir başkasının burnunu veremez.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Kozmetik nedenler
Burnunu sevmeyen çoğu insan, köprü veya burun ucuyla ilgili endişelere sahiptir. Köprüde veya sırtta, insanlar genellikle bir kambur olduğundan şikayet ederler. Burun ucu şeklini değiştirmek isteyen insanlar genellikle burnun bu kısmının çok geniş, yuvarlak, kabarık, gagalı veya tanımsız olduğunu düşünürler. Bazı insanlar da burnunun uzunluğundan hoşlanmazlar.

Tıbbi nedenler
Diğer hastalar, bir tür kaza sonrasında burnun kırılabileceği veya bükülebileceği bir burun yaralanması nedeniyle rinoplastiyi tercih edebilir. Diğerleri, nazal hava yollarıyla ilgili fonksiyonel solunum problemlerine sahip olabilir. Bu durumlarda cerrahi müdahaleler rekonstrüktif olarak kabul edilirken, burun ameliyatlarının çoğu için cerrahi kozmetik olarak sınıflandırılır.

Burun ameliyatları en yaygın olarak şu amaçlarla yapılır:

 • Burun köprüsündeki tümseği değiştirmek.
 • Burun ucunu yeniden şekillendirmek.
 • Burun uzunluğunu değiştirmek.
 • Burun genişliğini değiştirmek.
 • Burun deliklerinin genişliğini değiştirmek.

Burnumda Ne Gibi Değişiklikler Yapabilirim?

Burun estetiğinin hedefleri, rinoplastiyi seçen hastalar kadar bireyseldir. Doktorunuz, kemik, kıkırdak ve deri dahil olmak üzere burun yapılarını yeniden şekillendirerek aşağıdakilerden bir veya daha fazlasının elde edilmenize yardımcı olabilir:

 • Eğri bir burnu düzeltebilirsiniz.
 • Burun köprüsünde belirgin bir çıkıntıyı yumuşatabilirsiniz.
 • Aşırı çıkıntılı bir burun ucunun uzunluğunu azaltabilirsiniz.
 • Şişkin bir burun ucunun boyutunu küçültebilirsiniz.
 • Yüz hatlarınız için çok geniş bir burunu küçültebilirsiniz.
 • Yaralanmayı takiben burun simetrinizi geri kazanabilirsiniz.
 • Tıkalı burun deliklerinizi açarak solunum problemlerini düzeltebilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı son derece kişiselleştirilmiştir ve doktorun prosedür sırasında kullanacağı teknikler, hastanın anatomisine ve istenen değişikliklere bağlı olarak farklılık görünecektir.

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti için burun ucunun altında, burun delikleri arasında küçük bir kesi yapılır. Bu yaklaşım, doktorun burnu istenen şekle sokabileceği burun yapılarına daha eksiksiz erişim sağlar. Bu artan erişim nedeniyle, doktorlar daha kapsamlı yeniden şekillendirme gerektiren hastalar için tipik olarak açık rinoplasti tekniğni kullanacaklardır.

Oluşan izler, burnun doğal hatlarında iyi gizlenir, bu nedenle mümkün olduğunca göze çarpmazlar. Günümüzde gelişen teknoloji ile neredeyse hiç iz kalmamaktadır.

Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti arasındaki kesi farkları
Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti arasındaki kesi farkları

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplasti için burun deliğinin içinde kesiler yapılır. Bu teknik en çok, istenen iyileştirmeleri elde etmek için burun yapılarında daha küçük ayarlamalara ihtiyaç duyan hastalar için kullanılır.

Kapalı rinoplastinin avantajı, ameliyattan sonra görünür bir iz kalmamasıdır; ancak bu yaklaşım daha kapsamlı rinoplasti prosedürleri için uygun olmayabilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Bazı durumlarda burun, dermal dolgu maddeleri ile ameliyatsız olarak yeniden şekillendirilebilir. Ameliyatsız burun estetiği, aslında 6 aya kadar burnunuzun şeklini değiştiren bir dermal dolgu işlemidir.

Doktorunuz, burundaki belirli noktalara stratejik olarak bir dolgu maddesi enjekte ederek şişliklerin düzeltilmesine, burun ucunun yeniden şekillendirilmesine ve burun simetrisinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Ameliyatsız burun estetiği kalıcı bir çözüm olmamakta birlikte, maliyet olarak daha uygundur. Tüm süreç 15 ila 45 dakikaya kadar sürebilir.

Burun Estetiği Ameliyatının Aşamaları Nelerdir?

Rinoplasti olmak isteyenler ameliyatın süreçleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterler.

Anestezi: Cerrahi işlem sırasında genel anestezi altında bulunursunuz. bulunur. Operasyon genellikle 1 ila 2 saat sürer.

Kesi: Rinoplasti, kesilerin burnun içinde gizlendiği kapalı rinoplasti veya burun deliklerini ayıran dar doku şeridi olan kolumella boyunca bir kesi açıldığında açık rinoplasti kullanılarak gerçekleştirilir.

Bu kesiler sayesinde burun kemiklerini ve kıkırdakları kaplayan cilt nazikçe kaldırılarak burun yapısının yeniden şekillendirilmesine erişim sağlanır.

Burun estetiği ameliyatlarındaki kesi noktası.

Burun yapısının yeniden şekillendirilmesi: Aşırı büyük bir burun, kemik veya kıkırdak çıkarılarak küçültülebilir. Bazen revizyon burun estetiği ameliyatlarında kıkırdak greftlerinin eklenmesini gerektirebilir.

Revizyon rinoplasti ameliyatların da kıkırdağın gerekli olduğu durumlarda burun ortasındaki bölme olan septumdan kıkırdak kullanılır. Bazen kulaktan veya nadiren de olsa kaburga kıkırdağının bir bölümü kullanılabilir.

Sapmış septumun düzeltilmesi: Septum eğriliği varsa, düzleştirilebilir ve nefes almayı iyileştirmek için burun içindeki çıkıntılar azaltılabilir.

Kesi kapatma: Burun alt yapısı istenilen şekle getirildikten sonra burun derisi ve dokusu yeniden şekillendirilir ve kesiler kapatılır.

Boyutlarını değiştirmek için burun deliklerinin doğal kıvrımlarına ek kesiler yerleştirilebilir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyattan sonra doktorunuz burnunuza plastik bir atel yerleştirebilir. Atel, iyileşirken burnunuzun yeni şeklini korumasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, burnunuzun burun delikleri arasındaki kısmı olan septumunuzu stabilize etmek için burun deliklerinize burun tamponları yerleştirebilirler.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında genellikle bir gece hastanede kalmanız istenilebilir. Yanınızda bir kişinin refakatçi olarak kalması sizi daha rahat hissettirecektir.

İlk 1 hafta birçok hastada morluk ve şişlik olur. İlk başta, ameliyat sırasında yapılan şekil değişikliklerini göremeyebilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, ilk 5 ila 9 gün içinde morarma ve şişliğin büyük bir kısmı geçecektir. Çoğu hasta 1 veya 2 hafta sonra işe veya okula dönmeye hazır hisseder.

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci
Burun estetiği sonrası iyileşme süreci

Bununla birlikte, spor yapmak vb. durumları doktorunuzun talimatlarına göre sınırlayın ve izin verilene kadar yorucu faaliyetlerde bulunmayın.

Yeni burnunuz gelişmeye devam edecek. Doktorunuzun rinoplasti sırasında yaptığı iyileştirmeleri ilk morluk ve şişlik geçtikten sonra görebileceksiniz, ancak bir yıla kadar hafif bir şişlik kalması normaldir. Ancak bu genellikle başkaları tarafından fark edilmez.

Burun estetiği ameliyatının sonuçları kalıcıdır. Bu, yeni burnunuzun bir ömür boyu sizinle olacağı anlamına gelirken, aynı zamanda arzu ettiğiniz sonuçlara ulaşmanız için güvenebileceğiniz nitelikli bir burun estetiği doktoru seçmenizi çok daha önemli hale getirir.

Doktorunuz ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca aşağıdakilerden kaçınmanızı söyleyebilir:

 • Koşu ve diğer yorucu fiziksel aktiviteler.
 • Yüzme.
 • Burnunu sümkürmek.
 • Aşırı sert yemekler çiğneme.
 • Kıyafetleri çıkarırken burnunuzun üzerine çekmek.
 • Gözlük kullanumı.

Burun estetiği sonrası takip bakımı önemlidir. Doktorunuzun talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Burun Estetiği Sonrası Morluk ve Şişlikler

En İyi Burun Estetiği Doktoru Seçimi

En iyi burun estetiği doktoru seçimi yapılırken dikkat etmeniz gereken kriterler vardır. Estetik konusunda deneyimli ve hasta memnuniyeti konusunda ün yapmış bir doktor arayın. 

Estetik ameliyat sonrası hedefleriniz hakkında konuşmak için ön muayene ayarlayın ve doktora burnunuz hakkında sizi neyin rahatsız ettiğini ve onu nasıl değiştirmek istediğinizi söyleyin.

Bir rinoplasti doktorunun bilgi ve uzmanlığı, hastalarına sundukları sonuçlarda kendini gösterir. Öncesi ve sonrası fotoğrafları aslında çalışmalarının bir portföyüdür ve doktorun tarzını değerlendirmenin harika bir yoludur.

Ek olarak, doktorunuz sizinle ameliyattan önce stresinizi en aza indirecek şekilde konuşabilmeli ve ameliyatla ilgili her konuda tüm sorularınızı yanıtlamaya istekli olmalıdır.

Kusursuz burun diye bir şey olmadığını unutmayın. Yine de doktorunuz, yüz asimetrinizi iyileştirebilir ve benzersiz doğal bir burun sağlayabilir. Burun estetiği doktoru sizi benzersiz kılan yüz özelliklerini tanımlayabilir ve değişikliklerin görünümünüzü nasıl iyileştireceğini size söyleyebilir.

Burun estetiği öncesi ve sonrası
Burun estetiği öncesi ve sonrası

Doktor, burnunuzun yapılarını ve diğer yüz özelliklerini değerlendirecektir. Bu değerlendirmeden sonra beklentilerinizin gerçekçi olup olmadığını size söyleyebilirler. Ayrıca genel sağlığınızı da dikkate alacak ve sizinle riskleri, burun estetiği iyileşme süresini ve burun estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi verecektir.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyat aralığı cerrah, uzmanlık, deneyim ve hastane türüne göre büyük ölçüde değişir. Revizyon burun ameliyatları primer burun ameliyatlarına göre daha fazla olacaktır.

Türkiye’de burun estetiği fiyatları ortalama 1500$ dır. Yukarıda belirtilen faktörlere bağlı olarak estetik burun fiyatları 800$ ile 10,000$ arasında değişebilir.

Burun estetiği ağrılı bir süreç midir?

Ameliyat genel anestezi altında yapıldığından ameliyat sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. 
Bilinci yerine getirdikten sonra ağrının derecesi, hastanın ağrı eşiğine ve kullanılan tekniğe (açık ve kapalı) bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterir.

Burun estetiği kalıcı mıdır?

Evet, burun estetiğinin sonucu kalıcıdır. 
Ameliyattan yaklaşık bir yıl sonra tüm şişlikler inip burun son şeklini aldığında burnunuzun şeklini değiştirmesi beklenmez.

Burun estetiği kaç saat sürer?

Burun tipine ve cerrahın kullandığı tekniğe bağlı olarak genellikle 1-3 saat arasında sürer.

Açık burun estetiğinde iz kalır mı?

Ameliyattan sonraki ilk 3 ayda yara izi önleyici merhemler ve jeller kullanmak yara izini azaltmaya yardımcı olabilir.

KBB mi yoksa plastik cerrah mı?

Bu sizin doktor seçiminiz ile doğrudan alakalıdır. Her iki doktor grubuna süreçlere hakimdir.

Burun estetiği sonrası iyileşme nasıldır?

Burun ve göz çevresinde şişlik ve morluk yaygındır ve takip eden haftalarda düzelecektir.

Burun estetiği diğer işlemlerle birleştirilebilir mi?

Evet. Bazı durumlarda rinoplasti, meme büyütme gibi diğer prosedürlerle birleştirilebilir. 

Burun estetiği fiyatları ne kadardır?

Burun estetiği fiyatları birçok faktöre bağlıdır.  Buna prosedürün karmaşıklığı, cerrahın deneyimi, anestezi ücretleri ve hastane ücretleri dahildir. 

Sigorta burun estetiğini karşılıyor mu

Kozmetik nedenlerle yapılan burun estetiğini sağlık sigortası karşılamaz. Kozmetik rinoplasti ile birlikte fonksiyonel prosedürler uygulandığında, sigorta maliyetin bir kısmını karşılayabilir.

Burun estetiği için hangi bölüm?

Burun estetiği ameliyatlarını KBB ve Plastik cerrahlar yapmaktadır.

Revizyon burun estetiği nedir?

Revizyon rinoplasti, ilk işlemin sonuçlarından memnun kalmazsanız veya ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonları düzeltmek için yaptırabileceğiniz ikincil bir rinoplasti işlemidir.

Septoplasti nedir?

Septoplasti, iki burun hava yolunu ayıran orta hat kıkırdağını değiştirir. Septoplasti genellikle burundan nefes almayı iyileştirecek ve görünüşü de doğal hale getirecektir.

16 yaşında burun estetiği olur mu?

Evet. Sağlık sorunları söz konusu olmadıkça burun estetiği olabilir.

Burun büyümesi kaç yaşına kadar devam eder?

Yüz hatlarının gelişmesi ve burun büyümesi 16 yaşına kadar devam etmektedir.

Burun estetiğini devlet hastanesi karşılıyor mu?

Kozmetik nedenlerden ötürü yapılan rinoplasti ameliyatlarını devlet hastanesi karşılamaz.

Hangi durumlarda burun ameliyatı ücretsiz olur?

Burun içerisinde fonksiyonel bir sorun var ise tıbbi nedenlerden dolayı devlet hastanelerinde ameliyat ücreti alınmaz.

Piezo burun estetiği nedir?

Piezo burun estetiği ultrasonik cihazlar ile çekiç ve keski kullanılmadan yapılan rinoplasti işlemidir.

Yorum Yap