1. Ana Sayfa
 2. Diş Tedavileri

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma
Diş beyazlatma

Diş beyazlatma, sararmış dişlerin rengini açan etkili ve konservatif bir kozmetik tedavidir. Diş beyazlatma yüzyıllardır diş hekimliğinde uygulanmaktadır. Diş beyazlatma, ucuz olması, oldukça etkili olması ve hızlı sonuçlar vermesi nedeniyle en yaygın seçmeli diş prosedürlerinden biridir.

Pek çok insan görünüşlerini iyileştirmek ve özgüvenlerini artırmak için beyazlatma tedavilerine yatırım yapar. Diş beyazlatıcı yöntemler diğer kozmetik işlemlerden (diş kaplama) daha ucuzdur.

Tedavi başarısı her hasta için farklıdır. Herkesin opaklık, yarı saydamlık, parlaklık ve floresan gibi farklı diş özellikleri vardır. Bazı hastalar sonuçları görmek için daha fazla tedaviye ihtiyaç duyarken, diğerleri daha az bakım gerektirir.

Dişlerde Renk Değişikliğine Neden Olan Etkenler Nedir?

Dişlerinizin rengi yaşam tarzınıza, diyete, alışkanlıklara ve ağız bakımı uygulamalarına bağlıdır. Diş renklenmeleri de iki kategoriye ayrılır: dışsal ve içsel.

Dışsal diş lekeleri, bir kişinin yaşamı boyunca doğal olarak oluşan yüzeysel lekeleridir. Kahve, çay, kırmızı şarap ve köri gibi koyu renkli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden kaynaklanır. Tütün ürünleri de dışsal renk bozulmasına neden olabilir.

İçsel diş lekeleri, dişlerin iç tabakasında gelişen daha derin lekelerdir. Bu lekelerin çıkarılması, yüzeysel mine lekelerinden (dışsal) daha zordur. İçsel renk bozulmasına genellikle aşırı florür kullanımı ve bazı ilaçlar neden olur.

Dışsal ve içsel diş renklenmelerinin başlıca nedenleri şunlardır:

 • Genetik : Herkesin diş rengini etkileyen farklı renkli dişleri ve mine yapıları vardır. Bazı insanlar ayrıca daha kalın dişlerle veya daha koyu mine ile doğarlar.
 • Kanser tedavileri : Kemoterapi ve radyasyon dahil olmak üzere bazı kanser tedavileri diş renginin değişmesine neden olabilir.
 • Doğal yaşlanma : İnsanlar yaşlandıkça, diş minesinin dış tabakası doğal olarak aşınır ve bu da diş renginin değişmesine ve sararmasına neden olur.
 • Amalgam diş restorasyonları : Amalgam restorasyonlar (gümüş boşluk dolguları) sülfür içerdiklerinden siyah diş renginin değişmesine neden olabilir.
 • Bazı ilaçlar : Tetrasiklin, antihistaminikler, antipsikotikler ve yüksek tansiyon ilaçları diş renginin değişmesine neden olabilir.
 • Tütün ürünleri : Sigara içmek veya tütün çiğnemek zamanla diş renginin değişmesine neden olur. Diş hekimleri, dişlerinizin, diş etlerinizin ve vücudunuzun sağlıklı kalmasını sağlamak için bırakmanızı önerir.
 • Koyu renkli yiyecek ve içecekler : Yüzey lekeleri genellikle aşırı kahve, koyu çay, kırmızı şarap tüketiminden kaynaklanır. Böğürtlen gibi koyu renkli meyveler bile renk bozulmasına neden olabilir.
 • Hamileyken tetrasiklin kullanmak : Hamileyken tetrasiklin (bakteriyel hastalıklar için antibiyotik) kullanan anneler çocuklarında diş renginin değişmesine neden olabilir.
 • Florür : Özellikle doğal olarak florür içeriği yüksek olan musluk suyundan aşırı florür tüketimi, dişlerde renk bozulmasına veya beyaz çizgilere neden olabilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Çalışır?

Diş beyazlatma tedavileri tipik olarak aktif bileşen olarak hidrojen peroksit veya karbamid peroksit kullanır. Araştırmalar, bu kimyasalların etkili ve güvenli diş beyazlatma maddeleri olduğunu göstermektedir (aşırı veya yanlış kullanılmadıkları sürece). Hidrojen peroksit de vücut tarafından güvenli bir şekilde emilir.

Hidrojen peroksit dişlerinizi oksitleyerek beyazlatır. Dişler gözenekli olduğundan, mine ve dentininiz peroksit içeren diş beyazlatma jellerini kolayca emebilir. Sonuç daha beyaz ve daha canlı dişlerdir.

Çoğu tedavi diş minesinde önemli değişikliklere neden olmaz. Ancak bazı tedaviler, serumu dişlerinizde uzun süre bırakırsanız diş hassasiyetine ve minede değişikliklere neden olabilir.

Diş Beyazlatma Zararlı Mı?

Diş beyazlatma tedavileri üzerine yüzlerce yıllık araştırma destekli kanıtlarla, hem profesyonel hem de reçetesiz diş beyazlatma çözümleri güvenli ve etkilidir. Bununla birlikte, güvenlikteki kilit faktör, bunu doğru bir şekilde yapmak ve diş hekiminiz tarafından sağlanan talimatları takip etmektir.

Beyazlatıcı bir ürünü aşırı derecede kullanmayın veya evde yüksek konsantrasyonlarda diş beyazlatma kalemi kullanmayın. Bu, artan hassasiyet, diş eti tahrişi veya mine erozyonu ile sonuçlanabilir.

Evde diş beyazlatma ürünlerinin çoğu tipik olarak yüzde 5 ila 10 hidrojen peroksit veya yüzde 35 karbamid peroksit içerir. Arka arkaya birkaç gün boyunca 10 ila 30 dakika süreyle uygulanırlar. Bu tedaviler güvenli kabul edilir.

Klinik tedavileri yüzde 25 ila 40 hidrojen peroksit içerir ve dişlerinizde daha kısa süre kalır. Bu tedaviler bir diş hekimi tarafından (komplikasyonları önlemek için) tamamlanır ve sadece altı ayda bir ila bir yılda bir gereklidir.

Diş Beyazlatıcı Macunlar Zararlımı

Bazı beyazlatıcı diş macunları oldukça aşındırıcıdır ve 4 haftadan fazla kullanılmamalıdır. Bunu yapmak emaye erozyonuna ve hasarına yol açabilir. Aşındırıcı partiküller de beyazlatma için etkili değildir. Sadece lekeli plağı çıkarırlar ve mineye nüfuz etmezler.

Bunun yerine Papain ve Bromelain gibi enzimler içeren beyazlatıcı bir diş macunu seçin . Bu enzimler, doğal olarak oluşan lekeleri azaltmada aşındırıcı macunlardan daha etkilidir. Bakteri ve lekelerin oluştuğu diş filmini yok ederler. 

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yönetleri, halihazırda dişlerinde renklenme olan ve uygun maliyetli bir çözüm arayan hastalar için idealdir.

Popüler diş beyazlatma yöntemleri şunları içerir:

Profesyonel Diş Beyazlatma

Klinik içi yaygın beyazlatma tedavileri arasında 1 saatlik zoom, boost ve kor beyazlatma bulunur. Bu tedaviler çok etkilidir ve en hızlı sonucu verir.

Bu tedavilerin tümü benzer bir aktif bileşene (hidrojen veya karbamid peroksit) sahiptir ve bir ışık kullanabilir veya kullanmayabilir.

Yaklaşık 30 dakika sürer ve bir ziyarette diş renginizi iki-üç ton daha açık hale getirebilirler. Klinik içi beyazlatma rutin diş temizliği sırasında da (altı ayda bir) yapılabilir.

Evde Diş Beyazlatma

Bu tedaviler profesyonel beyazlatma tedavisine göre daha yoğundur ve daha uzun sürer. İlk olarak, bir diş hekimini ziyaret edecek ve ağzınızdan izlenimler alacaksınız. Oradan ağzınıza uyacak şekilde tasarlanmış özel tepsiler yapacaklar.

Diş hekiminiz, ne sıklıkla kullandığınıza bağlı olarak, bir seferde en az altı aylık plak ve beyazlatma jeli sağlar. Profesyonel dayanıklı jelin yedeklerini satın alabilirsiniz.

Bu, agresif bir diş beyazlatma deneyimi arayan hastalar için en iyi seçenektir.

Diş Beyazlatma Kalemi

Diş beyazlatma kalemi, hareket halindeki insanlar için harikadır. Bu kompakt beyazlatma kalemleri çantanıza sığabilir ve günde sadece birkaç dakika beyazlatma gerektirir. Ayrıca nispeten ucuzdurlar. 

Uygun olmakla birlikte, sonuçları korumak için beyazlatma kalemleri tutarlı bir şekilde kullanılmalıdır. Gülümsemenizi parlak tutmak için bunları LED beyazlatma kitleri veya diğer ürünlerle birlikte de kullanabilirsiniz.

Evde Diş Beyazlatmaya mı Profesyonel Diş Beyazlatma mı?

Evde diş beyazlatma, profesyonel diş beyazlatmaya göre daha ucuz bir alternatiftir. Aynı zamanda daha fazla bakım gerektirir.

Profesyonel beyazlatma tedavileri sadece altı ayda bir ila üç yılda bir yapılmalıdır. Sonuçları görmek için beyazlatıcı şeritler ve jeller gibi tezgah üstü ürünler tutarlı bir şekilde kullanılmalıdır.

LED beyazlatma kitleri, tezgah üstü beyazlatma ürünlerinden daha pahalıdır. Ancak istenilen beyazlık elde edildikten sonra sadece dikkatli bir şekilde kullanılmaları gerekir. LED kitleri, dişlerinizi parlak tutmak için profesyonel beyazlatma tedavileri arasında da kullanılabilir.

Diş Beyazlatma Fiyat

Diş beyazlatma fiyatı, türüne bağlıdır. Ancak diş beyazlatma kozmetik bir işlem olduğu için sigorta kapsamında değildir.

Profesyonel diş beyazlatma500-1.400 (seans başına)
Diş beyazlatma jelleri250-500
Diş beyazlatma ürünleri 100 altında
LED diş beyazlatma kitleri50-500 (kit başına)
Diş beyazlatma fiyatları
Diş beyazlatma fiyat
Diş beyazlatma fiyat

Diş Beyazlatma Ne Kadar Sürer?

Beyazlatma sonuçlarının ne kadar süreceği birkaç farklı faktöre bağlıdır. Örneğin, yaşam tarzınız, diyetiniz, alışkanlıklarınız ve kullanılan beyazlatma tedavisinin türü, tümü etkililiği etkiler.

Evde tedaviler için altı ayda bir güçlendirici tedavi almanız önerilir. Kor beyazlatma sistemi gibi daha invaziv profesyonel tedaviler için, genellikle en az bir yıl veya daha uzun süre başka bir tedaviye ihtiyacınız olmaz.

Diş Renk Değişikliğini Önlemek İçin İpuçları

Temel ağız bakımının ihmal edilmesi (örneğin, fırçalama, diş ipi kullanma ve gargara ile durulama) diş lekelerine neden olabilir.

Kahve, çay, koyu pigmentli yiyecekler, soda, tütün ve kırmızı şaraptan kaynaklanan plak oluşumu da renk bozulmasına neden olabilir. Bu plağın zamanla çıkarılması daha zordur ve potansiyel olarak boşluklara ve diş eti hastalığına neden olur.

Diş renginin bozulmasını önlemek için şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

 • Yılda iki kez profesyonel diş temizliği yaptırın
 • Sigara içmeyin veya tütün ürünleri kullanmayın
 • Abur cubur ve yapay olarak renklendirilmiş maddelerden kaçının
 • Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın ve yatmadan önce diş ipi kullanın
 • Kırmızı şarap, çay, kahve, boya içeren yiyecekler vb. gibi leke bırakan ürünlerin alımını sınırlayın.
 • Haftada birkaç kez beyazlatıcı diş macunu ve gargara kullanın (fazla kullanmayın)

Yorum Yap