1. Ana Sayfa
 2. Diş Tedavileri

Diş Kaplama

Diş Kaplama
Diş kaplama

Diş kaplama, görünüşlerini iyileştirmek için dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan ince, diş rengindeki kabuklardır. Genellikle porselen veya reçine-kompozit malzemelerden yapılırlar ve dişlerinize kalıcı olarak yapıştırılırlar.

Kaplamalar, yontma, kırık, renksiz veya ortalamadan küçük dişler dahil olmak üzere bir dizi farklı kozmetik sorunu tedavi etmek için kullanılabilir.

Bazı insanlar kırık veya yontulmuş bir diş durumunda yalnızca bir adet kaplama yaptırabilir, ancak eşit ve simetrik bir gülümseme oluşturmak için altı ila sekiz kaplama gerekir.

Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplamaları, dişlerinizin görünen kısımlarına yerleştirilen porselen veya çeşitli kompozit malzemelerden yapılmış ince, diş renginde kaplamalardır.

Bu diş kaplamaları, uygulandıkları her dişin önünü kaplar ve tıpkı doğal dişlere benzer (ama daha iyi) görünür ve gülümsemenizin görünümünü iyileştirmeyi amaçlar.

Diş kaplamaları, mevcut dişlerinizin rengine ve genel şekline uyacak şekilde özelleştirilir, böylece kendi dişlerinizin yeni ve geliştirilmiş versiyonları gibi görünürler.

Dişlerinizde gözle görülür şekilde yontulmuş, kırılmış veya aşınmış dişleriniz varsa veya beyazlatma tedavileriyle giderilemeyen lekeler varsa, kaplamalar sizin için iyi bir seçim olabilir.

Diş kaplama nedir

Diş Kaplama Çeşitleri

Birkaç farklı diş kaplama türü veya diş kaplaması mevcuttur. Sizin için doğru malzeme, düzeltmek istediğiniz sorunlara bağlıdır.

Porselen kaplamalar, lekelere direnmede ve doğal sağlıklı dişlerin ışığı yansıtan parlaklığını taklit etmede en iyi olarak kabul edilirken, reçine kompozit kaplamalar daha ucuzdur ve iyi bir alternatif olabilir, ancak her zaman porselen kaplamalar kadar uzun süre dayanmazlar.

Aslında, porselen kaplamalar orijinal veya geleneksel kaplama türü olarak kabul edilir, ancak kompozit diş kaplamaları ve reçine diş kaplamaları da hedeflerinize, dişlerinizle ilgili sorunlara ve diş hekiminizin tavsiyelerine bağlı olarak yaptırılabilir.

Porselen kaplamalar

Porselen kaplama, dişe uyacak şekilde özel olarak yapılmış ince bir kabuktur.

Porselen kaplamaların faydaları:

 • Güçlü ve uzun ömürlü
 • Doğal görünümlü bir yüzeye sahipler
 • Daha az diş minesinin çıkarılması gerekir
 • Kolay leke tutmazlar

Porselen kaplama yerleştirme adımları:

 • Dişleri hazırlamak için diş hekimi genellikle dişlerin ön ve yan kısımlarından az miktarda mine tabakasını çıkarır. Bu, dişlerinizin doğal görünmesi için kaplamalara yer açar.
 • Diş hekimi hazırlanan dişlerin bir ölçüsünü veya kalıbını çıkarır. Diş hekimi ayrıca gülüşünüz için en iyi olan kaplama rengine de karar verir.
 • Ölçü, porselen kaplamaları dişlerinize uyacak şekilde özel olarak yapan bir diş laboratuarına gönderilir. Bu birkaç gün sürebilir. Diş hekimi bu arada size takmanız için geçici kaplamalar verebilir.
 • Bir sonraki ziyarette diş hekimi, uyumu ve şekli kontrol etmek için kaplamaları dişlerin üzerine yerleştirir. Herhangi bir ayar yapıldıktan sonra dişler temizlenir ve kaplamalar dişe yapıştırılır.
 • Daha sonraki bir randevuda daha fazla değişiklik yapılabilir.

Kompozit reçine kaplamalar

Kompozit reçine kaplama, dişe yapıştırılan diş renginde bir dolgu malzemesinden yapılır.

Kompozit reçine kaplamaların faydaları:

 • Genellikle kron veya porselen kaplamalara göre daha az diş minesinin çıkarılması gerekir
 • Dişçiye daha az ziyaret anlamına gelebilir.
 • Porselen kaplamalardan daha ucuza mal olur

Kompozit reçine kaplamaları yerleştirme adımları:

 • Dişler hazırlandıktan veya yeniden şekillendirildikten sonra diş hekimi kompozit malzemeyi sizin için en uygun rengi kullanarak dikkatlice yapıştırır ve şekillendirir.
 • Kompoziti sertleştirmek ve dişlerinize yapıştırmak için özel bir ışık kullanılır.
 • Kaplamalar, doğal dişler gibi görünmesi için düzleştirilir ve parlatılır.

Diş Kaplamalarının Avantajları

Kaplamaların ana avantajlarından bazıları, nispeten invaziv olmaması ve diş tellerinden veya diğer ortodontilerden daha az ağrılı olmalarıdır.

Ayrıca tamamen kalıcı değillerdir, bu yüzden yaşlandıkça yüzünüz değiştikçe ayarlanabilirler (bir set yaklaşık on yıl sürer) ve tamamen özelleştirilebilirler, böylece muhtemelen ideal doğal görünümlü gülümsemenizi elde edebilirsiniz.

Kaplamalar, hastaların gülümsemelerinin estetiğini geliştirmelerine yardımcı olur ve başka birçok fayda sağlar. Bunlardan bazıları şunlardır:  

Doğal görünümlü dişler:  Kaplamalar, hastanın orijinal dişlerinin geri kalanı gibi görünür. Diş hekimi, doğal bir gülümsemeyi taklit etmek için kaplamaları hemen hemen her renge özelleştirebilir. Ayrıca diş etlerindeki kaplamaları sabitlemek için kullanılan çimentonun renginin eşleşmesini sağlayacaktır. 

Uzun ömürlü:  Kaplamalar, yıllarca dayanabilen güçlü ve dayanıklı malzemeden yapılmıştır. Hasta sert ve katı gıdaları çiğnese bile lekelenmeye karşı dayanıklıdır ve kırılmaz. 

Ağrısız ve hızlı işlem:  Diş etlerine kaplamalar sabitlendikten sonra hasta herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmez. Klinikte 1-2 randevuda tüm süreç tamamlanır. Doktor dişlerini düzelttikten sonra hasta hassasiyet yaşayabilir, ancak ilaçla kolayca tedavi edilebilir.

Diş beyazlatma: Diş kaplamaları kolay temizlenebilir ve zor leke tutan malzemelerdir. Kaplamalar sayesinde diş beyazlatıcı ürünlere ihtiyaç duymazsınız.

Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş kaplamalarının yapılması, birden fazla adımı içeren bir süreçtir.

Siz ve diş hekiminiz, kaplamaların iyi bir hareket tarzı ve dişleriniz ve gülümsemenizle ilgili sorunlarınız için uygun bir çözüm olduğuna karar verdikten sonra, bir dizi randevunuz olacak.

Diş kaplama yaptırmak genellikle diş hekiminize bir ay veya daha uzun aralıklarla en az üç ayrı ziyaret gerektirir; Daha sonra da rahat ve mutlu olmanızı sağlamak için muhtemelen takip randevuları olacaktır.

Kaplama almadığınız dişleri beyazlatmak istiyorsanız, diş hekiminizin rengi mükemmel şekilde eşleştirmesini sağlamak için bunu geçici kaplamalarınızı almadan önce yapmanız gerektiğini unutmayın.

Diş kaplama nasıl yapılır
Diş kaplama nasıl yapılır

Diş Kaplama Teşhisi ve Planlaması

İlk randevu diş problemlerinizin teşhisi ve tedavi planlaması içindir.

Siz ve diş hekiminiz, hedeflerinizi tartışarak ve beğendiğiniz diş ve gülümsemelerden örnekler vererek sürecin ilk adımlarını başlatacaksınız. Diş hekiminiz isteklerinizi, tercihlerinizi ve sahip olabileceğiniz sınırlamaları belirleyecektir.

Ayrıca gülümsemenize ve yüzünüze her açıdan bakacaklar, sizden çeşitli ifadeler yapmanızı ve her birinin önden ve yandan fotoğraflarını çekecekler hatta nasıl konuştuğunuzu inceleyecekler. Yeni güncellenen dişler sesinizi veya konuşma kalıplarınızı etkilemez.

Bu ilk randevuda, diş hekiminiz ağzınızla ilgili herhangi bir sorunu tespit etmek için ağzınızın röntgenini çekecek, ardından dişlerinizin kalıbını oluşturacak ve daha sonra yeni kaplamalarınızı oluşturmak için kullanacaktır.

Kaplamalarınızın bir sonraki randevunuza hazır hale gelmesi bir haftadan bir aya kadar sürebilir.

Geçici Diş Kaplamaları Almak

İkinci randevu, kişiye özel kaplamalarınızın gözden geçirilmesi içindir.

Yeni görünüme alışmak için birkaç gün veya daha uzun süre takmak için sıvı kompozitten yapılmış geçici kaplamalarınız olacak ve kalıcı kaplamalar yerleştirilmeden önce diş hekiminize geri bildirimde bulunabileceksiniz.

Bu randevuda, diş hekiminiz geçici kaplamaları dişlerinize tam olarak uyacak şekilde düzeltecek ve mevcut dişlerinizin geri kalanına en uygun görünen renge göre oluşturacaktır.

Bu geçici diş kaplamalarını, satın almayı düşündüğünüz modelde bir arabanın test sürüşü olarak düşünün. Test sürümünü beğendiyseniz, tercihlerinize göre özelleştirilmiş kaplamalar yerleştirilecektir.

Geçici kaplamalar ve diğer tüm hazırlıklar, diş hekiminizin gerçek dişlerinize dokunmadan önce tazelenmiş veya güncellenmiş gülüşünüzü tasarlamasına, taşlama veya delme işlemlerini minimumda tutmasına ve porselen kaplamaların altındaki gerçek dişlere gelebilecek olası stresi ve hasarı azaltmasına olanak tanır.

Genel olarak, diş hekimleri tam bir kaplama yerleştirmeden önce her dişte 0,5 milimetre küçültmeyi hedefler, kısmi kaplamalar daha az gerektirebilir.

Diş Kaplamalarının Yerleştirilmesi

Son olarak, üçüncü randevu, yeni diş kaplamalarınızın gerçekten takıldığı zamandır.

Kaplamalar fiilen yerine yapıştırılmadan önce, diş hekiminiz bunları dişlerinizin üzerine yerleştirecek ve şekil, uyum ve hatta renkte son ince ayar veya ayarlamaları yapacaktır. Siz ve diş hekiminiz her bir dişteki kaplamanın görünümünden memnun olduğunuzda, dişler yerlerine yapıştırılacaktır.

Kaplama prosedürünün kendisi birkaç saat sürer ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Daha sonra diş bağı uygulanır ve kaplamalarınızı dişlerinize yapıştıran yapıştırıcıyı bağlamak ve sertleştirmek için bir ultraviyole ışık kullanılır.

Bundan sonra hepiniz yeni gülüşünüzü sergilemeye hazırsınız!

Diş kaplama sonrası
Diş kaplama sonrası

Diş Kaplamalarınızın Bakımı

Kaplamalarınızın bakımı nispeten basit olabilir ve fırçalama, diş ipi kullanma ve düzenli temizlik dahil diğer standart diş hijyeni açısından kendi dişlerinizin bakımına benzer olabilir, ancak birkaç özel uyarı vardır.

Özellikle ilk başta sert yiyecekleri yerken özellikle dikkatli olmanız istenilecektir. Dahası, temas sporları yaparken her zaman bir ağızlık takarak yapmanız tavsiye edilir.

Son olarak, dişlerinizi lekeleyebilecek kırmızı şarap, kahve ve diğer yiyecek veya içeceklerin tüketimini azaltmaya çalışmanız gerektiğini unutmayın çünkü kaplamalarınız da aynı şekilde lekelenebilir.

Diş Kaplamaları Öncesi ve Sonrası

İdeal dişlerinizi yapmak ve gülümsemek için bir kozmetik diş hekimi aradığınızda, müşterilerin diş kaplamalarının kurulumdan önce ve sonra örneklerine bakarak başlamak istersiniz.

Diş hekiminiz, hastalarının yüzlerinin önünü ve her iki tarafını gösteren öncesi ve sonrası görüntüleri sağlayabilmelidir. Ayrıca incelemelerini çevrimiçi olarak kontrol etmeli ve memnun hastaların sosyal kanıtlarını da aramalısınız.

Deneyimli bir kozmetik diş hekimi, kaplamalarınızı istediğiniz görünümü elde etmenize yardımcı olacak şekilde kişiselleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda neyi başarabileceğiniz ve neyi başaramayacağınız gerçekçi olabilecektir.

Buna göre, porselen kaplamaların veya diğer kaplama türlerinin öncesi ve sonrası görüntülerine bakarken, diş hekiminin her hastanın gülüşünün ve dişlerinin bireyselliğini nasıl yerinde tuttuğunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Diş Kaplama Fiyatları

Kaplamaların fiyatları, bulunduğunuz yere ve işlemin kapsamına veya diş kaplaması ile kaplamanız gereken diş sayısına bağlı olarak değişebilir.

Diş kaplamalarının maliyeti, seçtiğiniz malzemeye ve kapatılması onarılması gereken hasar miktarına bağlı olarak diş başına yaklaşık 500 ila 7000 TL arasında değişebilir.

Porselen kaplamalar ve kompozit kaplamalar diş hekiminizin çalıştığı markaya göre değişen oranlarda olabilir.

Türkiye’de kaplama yaptırma prosedürü nedir?

 • Tüm prosedürün tamamlanması 5 ila 7 gün sürer. Hasta Türkiye’ye gelir gelmez ilk randevusu için diş kliniğine gidebilir. 
 • İlk randevu sırasında diş hekimi hastanın dişlerini inceleyecek ve tedavi prosedürünü tartışacaktır. Tedavi hem diş hekimi hem de hasta tarafından onaylandıktan sonra aşağıdaki adımlar uygulanacaktır. 
 1. Diş hekimi, bir taşlama aleti kullanarak mine tabakasını kaldırarak diş yüzeyini yeniden şekillendirecektir. 
 2. Daha sonra, diş hekimi bir kalıp hazırlamak için yeniden şekillendirilmiş dişlerin bir izlenimini verecektir.
 3. Ölçüler laboratuvara gönderilecektir. Ve diş hekimi, açıkta kalan dişi kapatmak için geçici kaplamalar yerleştirecektir. Bu, diş hassasiyetini önlemek ve hastayı son kaplama setine hazırlamak için yapılır. 
 • Teknisyenlerin kalıcı kaplama setini hazırlaması en az iki gün sürecektir. Hastalar bu günleri şehri keşfederek geçirebilirler. 
 • İki gün sonra hasta, kalıcı kaplamayı sabitlemek için kliniğe gelir. 
 1. Diş hekimi, pürüzlü bir yüzey oluşturmak için geçici kaplamaları çıkaracak ve dişleri aşındıracaktır. 
 2. Kaplamaların görünümü ve uyumu değerlendirilecek, ardından dişlere yapıştırılacaktır. 
 3. Diş hekimi, herhangi bir bakteriyel enfeksiyondan kaçınmak için ağzı, dişleri ve kaplamaları uygun şekilde temizleyecektir.
 4. Hasta işlem sonrası klinikten çıkmakta serbesttir. Ancak işlem anestezi altında yapıldıysa etkisinin geçmesini beklemek daha iyidir. 
Diş kaplama ne kadar dayanır?

Düzgün bir şekilde yerleştirilmiş porselen kaplamalar, onlara iyi bakarsanız on yıl veya daha uzun süre dayanabilir. Diş eti dokusu, özellikle gerçek dişlerinizin dokusuna ve gücüne çok benzediği için porseleni oldukça iyi tolere etme eğilimindedir.

Diş kaplama acıtır mı?

İlk konsültasyon ve muayene ağrısız olsa da, geçici kaplamalar ağzınız ve çeneniz alıştıkça biraz ağrıya neden olabilir. Daha sonra, siz yeni kaplanmış dişlerinize alışırken diş etleriniz ve çeneniz birkaç gün boyunca hassas ve ağrılı olabilir.

Diş kaplama ne kadar sürer?

Toplam 3 aşamadan oluşan diş kaplama prosedürü ortalama 15 gün sürer.

Diş kaplamasını sigorta karşılar mı?

Kaplamaların, kozmetik bir prosedür olarak kabul edildiğinden, genellikle diş sigortası kapsamında olmadığını unutmayın, ancak elbette emin olmak için özel diş sigortası poliçenizi kontrol etmelisiniz.

Kaplamalar ve diş implantları arasındaki fark nedir?

Kaplamalar, aksi takdirde sağlıklı olan şekilsiz ve renksiz dişleri kapatmaya yardımcı olan kep benzeri yapılardır. Genellikle porselen veya reçineden yapılırlar. Buna karşılık, diş implantları dişlerin kalıcı olarak değiştirilmesi olarak kullanılır ve nispeten daha invazivdir. Bunlar titanyum ve diş kronlarından yapılmıştır. 

Neden geçici bir kaplama setine ihtiyacım var?

Diş hekimlerinin kalıcı kaplama setini hazırlamasına yardımcı olan diş porseleninden geçici bir kaplama yapılır. Diş hekimi hastanın dişlerini düzelttiğinde, dişler hassas hale gelme eğilimindedir. Geçici bir kaplama bu hassasiyeti kontrol etmeye yardımcı olur ve hastanın gülümsemesiyle daha rahat olmasını sağlar. 

Kaplamalarım ne kadar sürecek?

Hasta iyi ağız hijyeni izler ve makul önlemleri alırsa, kaplamalar 10 ila 30 yıl sürebilir. 

Kaplamalar yapıldıktan sonra gerekli bakım nedir?

Dişlerinizi günde iki kez yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalayın.
Kaplamalarınızda leke bırakan kahve, kırmızı şarap, çay ve diğer içeceklerden kaçının.
Tırnakları ısırmaktan kaçının.
Aşırı çiğneme gerektiren sert katı yiyeceklerden kaçının. 

Diş kaplamalarının Türkiye’deki başarısı nedir?

Türkiye’de kaplamaların başarı oranı %97’dir. Ancak hasta, tedaviye başlamadan önce sertifikalı bir diş hekimi ve akredite bir tesis seçmelidir. 

Kaplama yaptırdıktan sonra Türkiye’de ne kadar kalacağım?

Hasta işlemden bir gün sonra ülkeyi terk edebilir. Bununla birlikte, hastanın diş hekimi ile yapılan kontrollere katılabilmesi ve gerekirse endişelerini veya sorunlarını paylaşabilmesi için en az bir hafta Türkiye’de kalması tavsiye edilir. Ayrıca hasta bu hafta içinde hassasiyet yaşayabilir ve aşırı derecede artarsa ​​diş hekimine başvurmalıdır. 

Diş kaplama hangi estetik tedavileri ile birleştirilebilir?

Özellikle yurt dışından gelen hastalar bir veya daha fazla kozmetik cerrahi işlemini yaptırmak istemektedir. Diş tedavileri ile burun estetiğimeme büyütmepopo estetiği gibi estetik prosedürler birlikte yapılabilir.

Yorum Yap