1. Ana Sayfa
 2. Liposuction

Düz Bir Karın İçin Liposuction mı Karın Germe mi?

Düz Bir Karın İçin Liposuction mı Karın Germe mi?
Liposuction mı Karın Germe mi

Hamilelik, kilo kaybı ve yaşlanma, vücudunuza büyük zarar verebilir. Karın bölgenizin etrafında gevşek sarkan cilt ve inatçı yağ birikintileri fark edeceksiniz. Ne kadar sağlıklı yerseniz yiyin ya da ne kadar sıkı egzersiz yaparsanız yapın, bazen yok olmazlar.

Size düz bir karın vaat eden sayısız prosedürle, hangi prosedürün sizin için doğru olduğu konusunda kendinizi şaşkın ve kararsız bulabilirsiniz. Liposuction mı yoksa karın germe mi? Her iki estetik ameliyat da aynı alanlara hitap etse de tedaviye karar vermeden önce göz önünde bulundurulması gereken önemli farklılıklar vardır.

Liposuction ve Karın Germe Farkları

Daha düz, daha sıkı ve daha ince bir karın için estetik ameliyatlar denilince ilk akla gelen iki işlem liposuction ve karın germedir.

Ancak, bilmeniz gereken bazı önemli farklılıklar vardır:

Liposuction

Liposculpture olarak da adlandırılan Liposuction, cilt kalitesi iyi olan ve karın kası gevşekliği olmayanlar için daha uygundur. Prosedür, vücudunuzu daha çekici bir kontur ve formda şekillendirerek, küçük ila orta miktarda fazla yağ birikintilerini giderir. Liposculpture için farklı teknikler vardır ve bunlar anne estetiği gibi daha geniş plastik ameliyatlarla birleştirilebilir.

Liposuction, tedavi edilen bölgenin yakınında yapılan küçük bir cilt insizyonu yoluyla ince bir çubuğun yerleştirilmesini içerir. Bu çubuk sayesinde cildinizin altındaki fazla yağ gevşetilebilir ve emilebilir. Bazıları ultrason enerjisi kullanan (Vaser Liposuction) ve diğerleri yağı çıkarmak için lazer enerjisi kullanan (Lazer Liposuction) gibi farklı lipo teknikleri vardır. 

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe veya tıbbi olarak bilinen adıyla abdominoplasti, karın kaslarınızın sıkılaştırılmasının yanı sıra fazla derinin çıkarılmasını kapsayan bir plastik cerrahi prosedürdür. Tıpkı liposuction gibi, anne estetiği gibi diğer plastik ameliyatların da bir parçası olabilir.

Estetik hedefinize bağlı olarak plastik cerrahınız iki ana karın germe tipi arasından seçim yapacaktır.

 • Mini Karın Germe: Bu daha az kapsamlı bir abdominoplasti şeklidir. Sadece alt karnınızı içerir. Genellikle hamilelikten sonra anne karnından muzdarip olanlar veya göbek deliğinin altında gevşek deri ve çatlak izleri olanlar için harika bir seçenek.
 • Tam Karın Germe: Klasik karın germe olarak da bilinir, esas olarak karın duvarınızın tüm uzunluğu boyunca, hem göbek deliğinizin altında hem de üstünde aşırı cilt kıvrımlarını ve yuvarlaklığı hedefler.

Liposuction ve Karın Germe Hangisi Size Göre?

Benzer kozmetik ihtiyaçları olan kişiler genellikle Liposuction ve abdominoplasti isterler. Aşağıda, bu iki prosedürden herhangi birine girmeden önce göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Aşağıdaki durumlarda liposuction idealdir:

 • Ne diyete ne de egzersize yanıt vermeyen küçük, izole yağ birikintileri varsa.
 • Figürünüzün geri kalanıyla orantısız olan belirli şişkin bölgeleriniz olduğunu hisseyorsanız.
 • İyi bir cilt kalitesine sahip ve fazla sarkan cilt sorununuz yoksa.
 • Lipo bir kilo verme aracı olmadığı için kilo verme sorununuz yoksa.

Karın Germe aşağıdaki durumlarda daha uygundur:

 • Belirgin kilo kaybından sonra karnınızın çevresinde aşırı sarkan cildiniz varsa.
 • Dışarı taşan bir göbekten şikayetçi iseniz.
 • Daha fazla çocuk doğurmayacaksanız karın kaslarınızı ve cildinizi sıkılaştırmak istiyorsunuz.

Liposuction ve Karın Germe Aynı Anda Yapılabilir mi?

Hem liposuction hem de karın germe ameliyatı, uzun süreli sonuçlarla kendi başlarına mükemmel prosedürlerdir. Ancak birçok hasta her iki ameliyatı birlikte geçirmeye karar verir. Bu kombinasyon kozmetik plastik cerrahide o kadar yaygındır ki kendi adı vardır: Lipoabdominoplasti.

Lipoabdominoplasti size her iki işleminde en iyi sonuçlarını sağlayabilir. Liposuction özelliği, vücut konturunuzu istediğiniz şekilde şekillendirmek için mükemmel bir araçtır, karın germe ise gevşek sarkan deriden kurtulabilir ve gergin karın kaslarınızı sıkılaştırabilir.

Hem liposuction hem de abdominoplasti cerrahisini çok yönlü bir prosedürde birleştirmek, hastayı daha düz bir karın ve daha ince bir orta bölge için sarkan karın yağı ve derisinden kurtulmak isteyen obez hastaları içerecek şekilde genişletir. 

Liposuction ve Karın Germe İyileşme Süreçleri

Liposuction ve abdominoplasti arasındaki en önemli farklardan biri iyileşme sürecidir.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

Liposculpture, genel anestezi altında yapılan ayakta tedavi prosedürüdür. Bu, muhtemelen ameliyattan sadece saatler sonra eve gidebileceğiniz anlamına gelir. Liposuction’ın iyileşme süreci, kaç bölgeyi ameliyat ettiğinize ve ileride herhangi bir ek liposuction seansına ihtiyacınız olup olmadığına bağlıdır.

Ameliyattan sonra yağ aldığınız bölgede biraz ağrı, morarma ve şişlik hissedeceksiniz. Sadece birkaç gün sürer ve rahatsızlığınızın büyük kısmı reçetesiz satılan ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Doğru nitelikli cerrahi ellerde, liposuction sonrası iyileşme oldukça hızlıdır. Çoğu hasta ameliyattan 48 saat sonra normal aktivitelerine dönebilir.

Karın Germe Sonrası İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatı lipoya göre daha invaziv bir işlemdir, bu nedenle daha uzun bir iyileşme süreci beklenir ve doğaldır. Abdominoplasti de ayakta tedavi prosedürüdür ve muhtemelen aynı gün eve gidebilirsiniz. Bununla birlikte, daha kapsamlı bir abdominoplasti, güvenli izleme için hastanede bir gece kalmayı gerektirebilir.

Diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi ağrı, morluk ve şişlik de karın germe ameliyatının bir parçasıdır. Beklenen ağrı ve rahatsızlık yaklaşık bir hafta kadar sürer. Normal günlük rutininize devam edebilmeniz yaklaşık iki ila dört hafta, karın germe iyileşme döneminin ilk aşamasının geçmesi ise altı hafta kadar sürer.

Karın Germe ve Liposuction Fiyatları

Herkes farklı olduğu için liposculpture veya karın germe ameliyatına fiyat etiketi koymak zordur. Fiyatlandırmayı etkileyen faktörler bunlarla sınırlı olmamak üzere şunları içerir:

 • Plastik cerrah ücretleriniz
 • Prosedürünüzün kapsamı
 • Hastane ortamı ücreti
 • Coğrafi konumunuz.

Liposuction tek başına yapıldığında karın germe ameliyatından kesinlikle daha cep dostudur. Ancak hem liposculpture hem de karın germe hastaları nihai sonuçlarından memnundurlar ve maliyeti çok makul ve buna değer bulurlar.

Liposuction fiyatları ve karın germe fiyatları birbirine göre daha ucuz ve pahalı olabilir.

Liposuction mı yoksa karın germemi daha tehlikeli?

Doğru cerrahi plastik cerrah ellerinde, hem liposuction hem de karın germe, uzun süreli doğal görünümlü sonuçlar veren güvenli ameliyatlardır.

Liposuction ve karın germe ile ne kadar kilo verilir?

Hem liposculpture hem de abdominoplasti ameliyatından sonra önemli miktarda kilo verebilirsiniz, ancak bunlar bir kilo verme aracı değildir.

Liposuction ciltte gevşeklik bırakır mı?

Liposuction cildinizin altındaki bir miktar fazla yağ dokusunu alırken, başlangıçta cilt elastikiyetiniz zayıf olmadığı sürece cilt sarkmasına neden olmaz. Cildinizde gevşeklik varsa liposuction yerine lipoabdominoplasti ameliyatından en çok fayda sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap