1. Ana Sayfa
 2. Sağlık Turizmi

FUE Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi
Fue saç ekimi

FUE saç ekimi günümüzde en sık kullanılan saç ekimi yöntemidir. Saç, bireyin görünümünü ve kişiliğini geliştiren önemli bir doğal aksesuardır. Giderek daha fazla insan saç ekimi gibi kalıcı saç restorasyon yöntemlerine yöneldikçe, çeşitli saç ekimi yöntemleri oluştu.

Saç ekimi, uzmanlaşmış estetik kliniklerden, ihtisaslı hastanelere kadar çok sayıda tıp merkezi tarafından sunulmaktadır. Saç ekimi günümüzde oldukça yaygın bir prosedür haline geldi, ancak hangi tekniğin en iyisi olacağı hala çoğu kişi için bir soru olmaya devam ediyor. Saç ekimi için başka yöntemler de vardır ancak FUE son yıllarda büyük bir popülerlik kazanmıştır.

Bunun nedeni, FUE’nin bir seferde tek bir folikülün transplantasyonunu içermesi ve sadece birkaç dakikalık kesiler yapılmasıdır. Bu, onu daha hızlı iyileşme ve minimum yara izi avantajı sunan teknik haline getirdi.

Fue Saç Ekimi Nedir?

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu FUE saç ekimi tekniği, geleneksel saç ekimi yöntemlerine göre ilerlemiş bir yöntemdir. Bu saç ekimi tekniği, foliküler mikro transplant tekniğinin cerrahi bir çeşididir ve donör bölgedeki foliküllerin tek tek çıkarılmasını içerir.

Herhangi bir dikiş gerektirmez ve iz bırakmaz. Bu foliküler üniteler doğal saç gruplamalarında 1, 2, 3 veya 4’lü gruplar halinde alınır ve özenle ekime hazırlanır.

fue saç ekimi nedir
Fue saç ekimi

FUE saç ekimi tekniği için uygun adaylar kimlerdir?

Genel olarak FUE adayları: 

 • Sınırlı ve kontrollü saç dökülmesine sahip olanlar
 • Yara izinden kaçınmayı tercih edinler
 • Düşük yoğunluklu saçlara sahip donöre sahip olunlar
 • Önceki saç ekimi işlemlerinin izlerini gizlemek isteyenler

Bu teknik, her yaştan ve genel sağlık durumu iyi olan hastalar için uygundur.

FUE saç ekimi ameliyatının kalitesini ve sonucunu etkileyebilecek diğer faktörler şunlardır:

 • Donör bölgedeki saç yoğunluğu
 • Gerekli transplantasyonun kapsamı 
 • Foliküler ünite başına alınan saç sayısı
 • Hastanın cinsiyeti ve saç dökülmesinin nedeni
 • Greftlerin kalitesi
 • Saç tipi ve rengi

FUE ameliyatından sonra en iyi sonucu almak için doktorla kapsamlı bir değerlendirme ve görüşme yapılması şiddetle tavsiye edilir. 

En iyi saç ekimi sonuçlarına ulaşmak için dikkat edilmesi gereken birkaç parametre vardır:

Saç çizgisi : İstenilen saç ekimi sonuçlarını elde etmek için cerrahla birlikte saç çizgisini planlamak en iyisidir. Doğal bir görünümün korunmasına yardımcı olur, aynı zamanda cerrahın istenen sonucu elde etmek için prosedürü planlamasına yardımcı olur. 

Saç yoğunluğu : İstenilen saç ekimi sonuçlarına ulaşmada bu çok büyük bir rol oynar. Daha düşük saç yoğunluğuna sahip bir donör alana sahip kişiler, alıcı bölgelerinize ekim için yeterince sağlıklı saçlara sahip olmayabilir. Yüksek bir donör alan yoğunluğu, cerrahın daha fazla miktarda foliküler ünite nakli yapmasına ve bu ünitelerle çalışmasına olanak tanır.

Teknikler : Saç ekimi için cerrah tarafından yukarıda belirtilen faktörlere göre en iyi teknik seçilir. FUE tekniği dışında DHI yöntemi, safir saç ekimi, robotik saç ekimi gibi birçok yöntem vardır.

Fue Tekniği

Fue tekniği kullanılan saç ekimi sırasında cerrahi işlemden önce, sağlık ekibi saçın kalitesini ve yoğunluğunu ve kişinin genel sağlığını kontrol etmek için çeşitli testler yapacaktır.

Cerrahla derinlemesine bir konsültasyon, optimal sonuçlara ulaşmalarına yardımcı olur. Doktor, hazırlıklar, prosedür ve ameliyat sonrası bakım ve takipler dahil olmak üzere tedaviyle ilgili her şeyi açıklar.

Fue tekniği
Fue tekniği

Fue Hair Transplant

Fue Hair Transplant, her bir folikülün ayrı ayrı toplandığı ve hastanın vücudundaki (genellikle kafa derisi) bir donör alanından çıkarıldığı bir saç ekimi tekniğidir.

Hazırlanan greftler, mikro iğne kullanılarak bir dizi küçük kesiden alıcı bölgeye ekilir. Donör foliküller genellikle başın arkasından ve yanlarından alınır, çünkü bu bölgeler en sağlıklı ve en dolu saç büyümesine sahip olduğu bilinmektedir.

FUE saç ekimi, sertifikalı bir uzman tarafından kafa derisine yapılan bir dizi küçük kesik içerir. Bunlar tipik olarak yalnızca 0,6 mm ila 1 mm genişliğindedir ve önemli yara izine neden olmaz. Cerrah, çevresindeki kılları etkilemeden folikülün çıkarılması için mikro iğneler kullanır. Bu, işlem sırasında saç folikülünün zarar görmemesine yardımcı olur.

Prosedürün kapsamı ve karmaşıklığı, bir kişide saç dökülmesine neden olan duruma ve ayrıca donör saçın hacmine ve yoğunluğuna bağlıdır. FUE tekniği minimal iz kalması ve seansların kısa olması nedeniyle oldukça tercih edilmektedir.

Hastalar genellikle 5000 greft saç ekimi istemektedir fakat bu durum saç seyrekliğine ve donör sayısına göre değişebilir.

FUE Saç Ekimi Sonrası Bakım

FUE saç ekimi sonrası bakım ve takipleri olan bütünsel bir programdır. Hastanın rahatı göz önünde bulundurularak kapsamlı bir bakım sonrası plan izlenir.

Uluslararası hastalar, iyileşme sürecinin o kadar uzun olmayabileceğini ve FUE saç ekimi tekniği tercih edildiğinde daha da kısa olduğunu unutmamalıdır.

Saç yıkama , saç ekiminin nihai sonucunu etkileyebilecek en önemli şeylerden biridir. Her hastaya saçlarını nasıl doğru yıkaması gerektiği klinikteki uzmanlar tarafından öğretilir.

Ağrı yönetimi: Bazıları saç ekimi işleminden sonra birkaç gün hafif ağrı hissedebilir veya ameliyatın ilk birkaç gününde uyumakta zorluk çekebilir. Doktor, ağrı kesiciler reçete eder. 

Kaşıntı: Saç ekiminden sonra çok yaygın bir duygudur ve operasyondan bir veya iki hafta sonra tüm saç derisinde oluşabilir. Çoğu durumda, kaşıntı, dokunun iyileşmesini gösterir. Bununla birlikte, çok güçlü hale gelirse, doktor antihistamin hapları reçete edebilir.

Uyku pozisyonu: Ameliyattan sonraki ilk hafta hastaların alıcı bölgelere dokunmamaları önerilir. Ayrıca sırt üstü yatmaları ve başlarını birkaç yastık üzerinde yüksekte tutmaları tavsiye edilir. Geceleri yastıkla başın kaldırılması saç ekimi sonrası oluşabilecek şişliklerin azalmasına yardımcı olur. 

Türkiye’de ne tür saç ekimi teknikleri mevcuttur?

Türkiye’deki hastaneler ve klinikler birden fazla nakil tekniği sunar – 
Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE), Foliküler ünite nakli (FUT), robotik, Mini veya Doğrudan saç ekimi (DHI). 

Hastaneler ve klinikler kişiselleştirilmiş saç ekimi paketleri sunuyor mu?

Evet, hastalar ihtiyaçlarına göre düzenlenebilecek çeşitli saç ekimi paketleri arasından seçim yapabilir. 

Hastaneler ve klinikler işlemler için saç ekimi garantisi veriyor mu?

Kurul onaylı ve akredite tesisler, saç ekimi için ömür boyu garanti süresi sunabilmektedir. 

Kaç grefte ihtiyacım olacak?

Greft sayısı hastanın durumuna ve beklentilerine göre değişebilir. 
Cerrah, saçsız bölgeyi veya saç büyümesinin düzensiz ve düzensiz olduğu yerleri ölçecektir. 
Cerrah, alıcı bölgedeki saç yoğunluğunu hesapladıktan sonra, işlem için gereken toplam greft sayısını kesinleştirecektir. 

Yorum Yap