1. Ana Sayfa
 2. Karın Germe

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı
Karın germe ameliyatı

Halk arasında karın germe ameliyatı olarak bilinen Abdominoplasti ameliyatı, karındaki fazla deriyi, yara izlerini, çatlakları ve yağları çıkarmak ve bazen karın kaslarını sıkılaştırmak için yapılan bir operasyondur.

Hamilelikten sonra gevşeyen veya parçalanan kasları sıkılaştırmak veya aşırı kilo kaybından sonra karın bölgesindeki yağları ve fazla gevşek deriyi çıkarmak için kullanılır.

Bu ameliyat, fazla yağ ve deriyi alarak ve karın duvarınızdaki kasları sıkılaştırarak karnı düzleştirir. Genellikle liposuction ile karıştırılmaktadır, fakat ikisi aynı işlem değildir.

Doktorlar, karın germe ameliyatının ancak diyet ve egzersiz yaparak doğru vücut şekline ulaştıktan sonra düşünülmesini önermektedir. 

Karın Germe Ameliyatı İçin En İyi Adaylar Kimlerdir?

Karın gerdirme ameliyatı, sağlığı iyi olan erkekler ve kadınlar için uygundur.

Birkaç hamilelik geçirmiş kadınlar, karın kaslarını sıkılaştırmak ve cildi küçültmek için Tummy Tuck faydalı olabilir.

Abdominoplasti, eskiden aşırı kilolu olan ve hala göbek çevresinde aşırı yağ birikintileri veya gevşek deriye sahip olan erkekler veya kadınlar için de bir seçenektir.

Kimler Abdominoplasti Yapmamalı?

Hamile kalmayı planlayan bir kadınsanız, karın germe ameliyatını çocuklarınız bitene kadar ertelemek isteyebilirsiniz. Ameliyat sırasında dikey kaslarınız gerilir ve gelecekteki gebelikler bu kasları tekrar ayırabilir.

Fazla kilolarından kurtulmayı mı planlıyorsun? O zaman karın germe ameliyatı size göre değil. Her şeyi denedikten sonra karın germe son çare olmalıdır. Kilo vermeye alternatif olarak kullanılmamalıdır.

Bu ameliyatın sonuçlarından tam olarak ne bekleyeceğinizi bilmeniz için beklentilerinizi mümkün olduğunca erken doktorunuz ile paylaşmanızı öneririz.

Karın germe ameliyatı sonrası yorumlar oldukça tatmin edicidir. Tummy Tuck olan hastalar ameliyat sonrası kendileri daha özgüvenli hissettiklerini belirtmektedir. Karın germe ameliyatı olanlar hem kozmetik hem de psikolojik olarak kendilerini iyi hissettiklerini söylemektedir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Tedavi planınızın detaylarına bağlı olarak, kesiler bikini çizgisinin altına yerleştirilecek ve fazla derinin alınması için gerekli uzunlukta mümkün olduğunca kısa olacak şekilde tasarlanır.

Birkaç çeşit karın germe vardır. Sahip olduğunuz deri ve yağ oranına bağlı değişiklik göstermektedir. Cerrahınız bunu sizinle görüşecek ve hangi tipin sizin için en uygun olduğunu açıklayacaktır. 

Bazen karın germe ameliyatı ile aynı anda liposuction da yapılabilir. Cerrahınız buna ihtiyacınız olup olmadığını açıklayacaktır.

Tam olarak ne yaptığınıza bağlı olarak, operasyon iki ila dört saat arasında sürebilir. Kombin şeklinde burun estetiği ameliyatı ile birleştirilir ise zaman uzayabilir.

Abdominoplasti iki farklı şekilde yapılmaktadır.

 • Tam karın germe
 • Mini karın germe

Tam Karın Germe Ameliyatı

Bu en yaygın karın germe türüdür. Vücut boyunca göbek deliği çevresinden bir kesi yapılır. Kasık kıllarının hemen üstünden göbek deliğine kadar fazla deri ve yağ alınır. 

Göbek deliğinin üstündeki ve altındaki kaslar gerilir. 

tam karın germe ameliyatı
Tam karın germe ameliyatı kesileri

Mini Karın Germe Ameliyatı

Tam prosedürün daha az kapsamlı bir versiyonu olarak, mini karın germe esas olarak alt karın bölgesini iyileştirmek için tasarlanmıştır.

Alt karın bölgesinden daha az miktarda deri ve yağ alınır, ancak yine de kasık kıllarının üzerinde uzun yatay bir iz kalabilir. Bazen kaslar da gerilir. Karın deliğinin etrafında herhangi bir iz kalmaz.

Cerrahınızın fazla cildi çıkarmak için sadece kasık bölgesinin hemen üzerinde küçük bir kesim yapması gerekecektir.

Mini karın germe ameliyatı
Mini karın germe ameliyatı kesi izleri

Ameliyatsız Karın Germe Mümkün mü?

Abdominoplastinin amaçlarının gerilmiş karın kaslarını onarmak olduğu göz önüne alındığında, anatomiyi benzer şekilde değiştirebilecek ve karın germe ile karşılaştırılabilir sonuçlar elde edebilecek cerrahi olmayan ameliyatsız karın germe gibi tedavi yoktur. 

Gevşek kaslar, hamilelikten veya önemli kilo alımından sonra yaşanan yaygın bir sonuçtur. Fazla deriyi çıkarmak ve karın kaslarını eski haline getirmek için formüle edilmiş bir cerrahi plan, genellikle karın germe ile ilişkili güçlü sonuçlara ulaşmanın anahtarıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

İyileşme sürenizin tam doğası tedavi planınıza bağlı olsa da, genellikle hastanede bir ila üç gece kalmanız gerekebilir. Şişliği en aza indirmek ve iyileşme sürecini kolaylaştırmak için ameliyattan sonra bir kompresyon giysisi giyilecektir.

Yorucu egzersiz dışındaki iş ve diğer günlük aktivitelere genellikle işlemden sonra bir ila iki hafta içinde yeniden başlanır. Ameliyat sonrası oluşabilecek ağrılar basit ağrı kesiciler ile geçmektedir.

Bölgeyi temiz ve kuru tutumanız ve hastanede aldığınız talimatlara göre yaranıza ve drenajınıza özen göstermeniz gerekir.

Karın germe işleminizden kaynaklanan görünür karın izi, ameliyattan bir yıl sonrasına kadar önemli ölçüde kaybolmayabilir. Doktorunuz bunu bikini bölgenize ustalıkla gizleyecektir.

Abdominoplasti Sonrası Evde Bakım

Doktorunuz size tavsiyelerde bulunacaktır, ancak genel kişisel bakım önerileri şunları içerir:

 • Mümkün olduğunca dinlenmek
 • Yaranıza bakmakla ilgili tüm talimatları uygulamak
 • En az bir ay boyunca yorucu egzersiz veya ağır kaldırmaktan kaçımak

Abdominoplasti Sonrası Uzun Vadeli Görünüm

Abdominoplasti ameliyatı olmanın ileride kilo almanızı engellemeyeceğini unutmayın.

Yara izi kalıcı olacaktır ancak zamanla kaybolması gerekir. Bu süre yaklaşık bir yıl kadar sürebilir. Doktorunuz karın germe ameliyatı izlerinizi olabildiğince bikini altında bırakacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Karın germe ameliyatı öncesi ve sonrası farklar bariz ve nettir. Karın germe ameliyatı olanlar sonuçlardan oldukça memnundur. Karın gerdirme ameliyatı en iyi yaş sınırı diye bir şey yoktur, her yaştan insan abdominoplasti olabilir.

Karın germe ameliyatı öncesi ve sonrası
Karın germe ameliyatı öncesi ve sonrası

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı fiyatları doktor ve hastane seçimine göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de karın germe fiyat 2500 USD ile 7000 USD arasında değişebilir. Maliyetlerin değişkenliği sağlayan faktörler aşağıdaki gibidir.

 • Hastane seçimi
 • Cerrahın tecrübesi
 • Ameliyat esnasında kullanılan teknik
 • Hastanede kalış süresi
 • Yurt dışından gelenler için otel ve transfer masrafları
Karin germe ameliyatı kaç günde iyileşir?

Hastaların işe veya hafif iş günlük rutinlerine devam etmek için kendilerini yeterince iyi hissetmeleri genellikle bir ila iki hafta arası sürer. Egzersiz yapmak gibi daha yorucu faaliyetlere genellikle üç ila altı hafta sonra yeniden başlanır, ancak her bireyin iyileşme süresi benzersiz iyileşme hızına göre değişecektir.

Ameliyatsız karın germe nasıl olur?

Karın bölgenizde bulunan fazla yağlanmayı alarak gerginlik sağlayan tek yöntem Abdominoplasti’dir.

Karın germe ameliyatı sezaryen yara izinden kurtulabilir mi?

Karın germe, yara izinin konumuna bağlı olarak bir kesit izini kaldıramayabilir. Karın bölgesindeki yara izini en aza indirmek için aynı noktada veya daha düşük bir yerde bir abdominoplasti yara izi ile değiştirebilir.

Karın germe ameliyatı sonrası kilo almak mümkün müdür?

Evet. Karın germe, vücut konturunu iyileştirmek için tasarlansa da, gelecekteki herhangi bir kilo alımı yine de kasları yeniden gerebilir ve karın bölgesini etkileyebilir. 

Karın germe çatlaklardan kurtulur mu?

Karın germe, karın bölgesinin alt kısmında yer alıyorsa, çatlaklardan kurtulma olasılığı daha yüksektir. 

Tam ve Mini karın germe arasında ki fark nedir?

Hem tam hem de mini karın germe ameliyatları karın kaslarının sıkılaştırılmasını ve fazla derinin alınmasını içerir. 
Ana fark, tam karın germe tipik olarak göbek deliğinin hem üstündeki hem de altındaki bölgeleri gençleştirmek için kullanılırken, mini karın germe genellikle göbek deliğinin altındaki alt karın ile sınırlıdır. 

Ameliyat sonrası ağrı olur mu?

Karın germe ameliyatından sonraki günlerde hafif ila orta derecede rahatsızlık olabilir, ancak herhangi bir ağrı genellikle ilaçla tedavi edilebilir veya hafifletilebilir.

Çocuk sahibi olmadan önce Abdominoplasti ameliyatı olunur mu?

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalmayla ilgili tipik olarak büyük riskler bulunmamakla birlikte, hastaların işlemden önce çocuk sahibi olmalarını beklemeleri önerilir.

Karın germe ameliyatı fiyatları nelerdir?

Bu işlem doktor ve hastane seçiminize bağlı olarak değişmektedir.

Sgk karın germe ameliyatını karşılıyor mu?

Bu prosedür isteğe bağlı estetik bir işlem olduğundan sgk bu işlemin ücretini karşılamaz.

Karın germe ameliyatı sonrası yorumlar nelerdir?

Ameliyat sonrası hastalar kendilerini daha özgüvenli hissettiklerini söylemektedir.

Karın germe ve Popo estetiği aynı anda yaptırılabilir mi?

Genel vücut şeklini ve orantısını daha da geliştirmek için popo yağ enjeksiyonu veya meme büyütme gibi diğer prosedürleri kalça büyütme ile aynı anda yapmak mümkündür.

Liposuction ve Karın Germe Aynı Anda Yapılabilir mi?

Liposuction ve karın germe ameliyatı aynı anda yapılabilen kombine ameliyatlardır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Karın Germe Ameliyatı Fiyatları
thumbnail
Önerilen Yazı
Karın Germe Ameliyatının Tıbbi Faydaları

Yorum Yap