1. Ana Sayfa
  2. Liposuction

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci
liposuction sonrası iyileşme süreci

Liposuction, şekillendirilmiş bir vücut elde etmek için en yaygın kozmetik cerrahi prosedürlerinden biridir. Kalçalar, uyluklar, kollar, gibi bölgelerdeki inatçı yağ hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olabilir ve size hayallerinize uygun vücut verir.

Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir, spor ve diyet sonrası gitmeyen yağların alınması işlemidir. İnsanların Liposuction ameliyatı ile ilgili en önemli endişelerinden biri, liposuction sonrası iyileşme süreci meraklarıdır.

Liposuction Nedir?

Liposuction, bir Cerrahın vücudun çeşitli bölgelerindeki istenmeyen yağ birikimlerini gidermek için bir kanül kullandığı cerrahi bir prosedürdür. Vücut şekillendirme için tek başına bir işlem olarak tek başına yapılabilir. Ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi cerrahi prosedürle birleştirilebilir:

Liposuction İyileşme Aşamaları

Hafta hafta liposuction sonuçları nasıl görünecek:

liposuction iyileşme süreci
liposuction nasıl yapılır

Liposuction Sonrası Birkaç Saat 

Anestezi etkisini yitirmeye başlayacak ve hafif bir rahatsızlık hissetmeye başlayabilirsiniz. Ağrının seviyesi liposuction yapılan bölgeye göre farklılık gösterir. Herhangi bir olası rahatsızlıkla başa çıkmanız için size ağrı kesiciler verilecektir. İzleme için hastanede bir gece kalmanız istenecektir. Doktorunuzun vücuttaki sıvı değişikliklerini izlemesi ve susuz kalmadığınızdan emin olması gerektiği için önemlidir.

Liposuction Sonrası İlk Üç Gün

Tedavi bölgesinde yara pansumanları ile birlikte bir kompresyon giysisi giymeniz istenecektir. Şişliği hızlı bir şekilde azaltmak ve dokularınızı desteklemek için giysiyi gece ve gündüz giymelisiniz. Daha hızlı ve daha iyi iyileşme için en iyi ipuçlarından biridir.

Bazı durumlarda sıvı birikmesini önlemek için cerrahi bölgeye küçük drenler yerleştirebilir. Onları hastaneden ayrılmadan önce veya çıkarmaya karar verene kadar birkaç günlüğüne takabilirsiniz. Bu süre zarfında orta derecede rahatsızlık yaşayabilirsiniz, ancak bu süreçte size yardım etmesi için hafif ağrı kesici ilaçlar verilecektir.

Tüm ilaçlarınızı zamanında aldığınızdan emin olun. Gereksiz her türlü aktiviteden kaçının ve mümkün olduğunca dinlenin. Evde size destek olması için bir aile bireyi olması önemlidir.

Liposuction Sonrası 1. Hafta

Birinci haftanın sonunda, rahatsızlıkta önemli bir azalma fark edeceksiniz. Genellikle ağrı kesici ilaçlarınızı almayı bırakabilirsiniz. Bu noktada, çoğu insan işe geri dönebilir. İşiniz fiziksel olarak aktifse, doktorunuz iki hafta izin almanızı önerecektir. Fiziksel aktivitelerinizi sınırlayın ve mümkün olduğunca dinlenmelisiniz. Şişmeyi önlemek için kompresyon giysilerini giymeye devam edeceksiniz.

Liposuction Sonrası 4. Hafta

Üçüncü veya dördüncü haftanın sonunda tekrar kendiniz gibi hissetmeye başlayacaksınız. Herhangi bir ağrı yaşamamalısınız. Bununla birlikte, tedavi bölgesinin çevresinde yine de şişlik olacaktır. Dördüncü haftanın sonunda ameliyatın erken sonuçlarını görmeye başlayacaksınız. Hafif egzersizler yapmaya başlayabilir, ancak yine de yorucu faaliyetlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınabilirsiniz.

Liposuction Sonrası 6. Hafta

Altıncı haftanın sonunda şişlik ve morlukların çoğu gitmiş olacak. Destek giysilerinizi ne kadar uzun süre giyerseniz, sonucunuz o kadar iyi olur. Zamanla gelişmeye devam edecek olan liponun sonuçlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Liposuction Sonrası İyileşme İpuçları

Bu ipuçları sorunsuz bir iyileşme sağlamanıza yardımcı olabilir

Liposuction Giysisi

Kompresyon giysinizi gece ve gündüz ne kadar çok giyerseniz, sonucunuz o kadar iyi olur. Kompresyon giysisi fazla sıvıyı boşaltır, iyileşmeyi hızlandırmanın yanı sıra şişlik, rahatsızlık ve morlukları en aza indirir.

İlaç

Doktorunuz ameliyat sonrası rahatsızlığı en aza indirmek için size bazı iltihap önleyici ilaçlar yazacaktır. İlaçlarınızı hiçbir koşulda atlamayın.

Şişme

Pansumanlarınız çıkarıldıktan sonra şişmeyi azaltmak için buz kullanabilirsiniz. Yeterince iyileştikten sonra iyileşmeyi hızlandırmak için lenfatik drenaj masajını düşünebilirsiniz. Sıkıştırma giysisi giymeye devam edin.

Dinlenme 

Dinlenme, iyileşmenin en önemli unsurlarından biridir. İlk üç ila on gün boyunca mümkün olduğunca dinlenin. Vücudunuzun daha hızlı iyileşmesini sağlar. İlk birkaç gün, evde size yardım edecek birini bulun, böylece zaman ayırabilirsiniz. Ayrıca işten iki hafta izin alınması tavsiye edilir.

Egzersiz

İlk beş gün evin içinde hafifçe yürümeye başlayabilirsiniz. İlk 6 hafta her türlü yorucu aktiviteden ve ağır kaldırmaktan kaçının.

Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Liposuction sonrası en az dört ila altı hafta sigara, kan sulandırıcı ilaçlar, bitkisel takviyeler ve alkolden uzak durmalısınız. Bütün bunlar yoğun morarma ve şişmeye neden olabilir.

Yeme/İçme

Sağlıklı beslenmeniz gerekiyor. Vücudunuzu içeriden sağlıklı yiyeceklerle besleyin, böylece hızlı bir şekilde iyileşebilirsiniz. Yüksek lifli meyve ve sebzelerle birlikte çok fazla protein aldığınızdan emin olun. Şişlik ödem oluşturabilecek tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Günde en az sekiz bardak su içmeyi hedefleyin. Kola ve diğer şekerli içeceklerden uzak durmak en iyisidir.

Kontrol Randevuları

Doktorunuz doğru hızda iyileştiğinizden ve herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olmak için sizi birkaç takip randevusu arayacaktır. Bazı hastalar takip randevularını atlar. Onlardan biri olmayın iyileşmenize ve sağlığınıza öncelik verin.

Liposuction Sonrası Duş

Liposuction sonrası en az dört hafta boyunca vücudunuzu küvete veya herhangi bir durgun suya sokmaktan kaçının. Enfeksiyon riski olabilir. Vücudunuzu yıkamak ve sonrasında kurutmak için hızlı olun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Liposuction Fiyatları
Liposuction’dan sonrası iyileşmenin en hızlı yolu nedir?

Liposuction’dan sonrası iyileşmenin en hızlı yolu, tüm bakım öncesi ve sonrası talimatları her zaman yakından takip etmektir.

Liposuction’dan sonra iyileşmek ne kadar sürer?

Liposuction ameliyatından sonra iyileşmek yaklaşık dört ila altı hafta sürecektir. Şişliğin tamamen geçmesi üç ay daha sürer.

Liposuction iyileşmesi ağrılı bir süreçmidir?

İyileşmenin ilk birkaç gününde, orta düzeyde ağrı ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Cerrahınız tarafından reçete edilecek ağrı kesiciler yardımıyla oldukça yönetilebilir bir süreçtir.

Liposuction sonrası ne kadar kadar sonra yürüyebilirsiniz?

Liposuction’dan iki ila üç gün sonra, on ila on beş dakikalık küçük yürüyüşlere başlayabilirsiniz. 
Üçüncü veya dördüncü haftadan sonra daha uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Liposuction’dan hemen sonra egzersiz yaparsanız ne olur?

Çok erken egzersiz yaparsanız, şişme ve morarma olasılığını artırabilir ve kötü bir sonuç alabilirsiniz. 

Liposuction’dan sonra şişkinlik ne kadar sürer?

Şişliğin çoğu ameliyattan dört hafta sonra inecektir.

Liposuction sonrası ne zaman yan yatabilirim?

Ameliyattan sonraki üç ila dört hafta boyunca yan yatmanız önerilmez. Bunun yerine sırt üstü yatın.

Liposuction sonrası drene ihtiyacınız var?

Her hasta için drene gerek yoktur. Cerrah, drenaja ihtiyacınız olduğunu hissederse, bunları yerleştirecektir. 

Liposuction sonrası oturabilir misiniz?

Liposuction sonrası ilk altı hafta uzun süre oturmaktan kaçının. Otururken bile dik oturmaya çalışın. 

Liposuction sonrası ne zaman duş alabilirim?

Liposuctiondan iki ila üç gün sonra duş alabilirsiniz. 

Yorum Yap