1. Ana Sayfa
 2. Liposuction

Liposuction

Liposuction
Liposuction hakkında bilmek istedikleriniz.

Liposuction, diyet ve egzersizle kurtulamadığınız görünen yağları aldırdığınız kozmetik bir işlemdir. Vücudun bir veya daha fazla bölgesindeki hacmi yeniden şekillendirmek veya azaltmak için yağ birikintilerinin çıkarıldığı cerrahidir. Kilo verme ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

Yıllarca doğru beslenmeyi ve egzersiz yapmayı denemiş olabilirsiniz, ancak sinir bozucu bir şekilde vücudunuzun belirli bölgelerinde bulunan yağlanmalar kaybolmuyor olabilir. Bazı insanlar, ne kadar egzersiz yaparlarsa yapsınlar küçülmeyen yağ hücrelerine sahiptirler. Vücudunuz da bu tür bölgeler varsa lipo tam size göre bir prosedürdür. Liposuction yaptıranların yorumları genellikle bu sorunlara çözüm buldukları yönündedir.

Plastik veya dermatolojik cerrah tarafında genellikle kalça, göbek, uyluk, sırt, kollar ve çene veya yüz altında uygulanır tüm vücut liposuction uygulaması yaptırabilirsiniz. Tek başına veya yüz germememe küçültme, meme büyütme veya karın germe ameliyatı gibi diğer plastik cerrahi işlemlerle birlikte yapılabilir. 

Kimle Liposuction için Uygun Bir Adaydır?

Liposuction, belirli bölgelerde yağ cepleri olan, sağlıklı kilolu ve sıkı, elastik cilde sahip kişiler için en uygun yöntemdir.

Kimler uygun bir adaydır:

 • deri fazlalığı olmayanlar
 • iyi cilt elastikiyetine sahip olanlar
 • diyet veya egzersizle gitmeyen yağ birikintilerine sahip olanlar
 • iyi fiziksel formda ve genel sağlıkta olan kişiler
 • fazla kilolu veya obez olmayanlar

Yaş önemli bir faktör olmasa da, yaşlı insanlar daha az cilt elastikiyetine sahip olabilir ve daha sıkı cilde sahip genç bir kişiyle aynı sonuçları elde edemeyebilir.

İşlemle ilgili gerçekçi beklentileriniz varsa, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle vücut şeklinizi değiştirmeye çalıştıysanız ve işlem sırasında sağlıklıysanız, sizin için doğru olabilir. En iyi adaylar, sıkı, elastik cilde sahip, ancak belirli bölgelerde aşırı yağ cepleri olan normal kilolu kişilerdir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Derideki küçük kesiklerden sokulan kanül adı verilen ince bir tüp kullanılarak gerçekleştirilir. Kanül, yağı gevşetmek ve tedavi edilen vücut kısmını daha güzel bir şekle sokmak için kullanılır. Daha sonra kanüle özel bir aspirasyon cihazı takılır ve vücuttan yağ emilir.

Vücudun liposuction uygulanabilen bölgeleri
Vücudun liposuction uygulanabilen bölgeleri

Lipo Çeşitleri Nelerdir?

Birkaç farklı liposuction tekniği mevcuttur:

 • Klasik Liposuction: En yaygın liposuction türüdür. Yağ alınmadan önce bölgelere büyük miktarda ilaçlı solüsyon enjekte edilmesini içerir. 
 • Vaser Liposuction: Yağ birikintileri parçalanır ve daha sonra cildinizin altındaki yağı emmek için anestezi, tuzlu su solüsyonu ve kanüller kullanılarak vücudunuzdan çıkarılır.
 • Lazer Liposuction: Yağ hücrelerini sıvılaştırmak için lazer enerjisi kullanır. Hücreler sıvılaştırıldıktan sonra, vakumla çıkarılabilir veya küçük tüplerden dışarı akmalarına izin verilebilir. 

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

İşlem sonrası şişlik ve morluk olabilir. Çoğu morarma iki ila dört hafta içinde kaybolurken, kalan bazı şişliklerin tamamen geçmesi üç ayı bulabilir.

Lipo sonrası evde birkaç gün dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır. Yaraların üzerinde pansuman olacak ve bir süre elastik bandaj veya kompresyon giysisi giymeniz gerekebilir.

Bazı kişilerin işlemden sonra hastanede kısa süre kalması gerekebilir.

Genellikle liposuction’ın tekrarlanmasına gerek yoktur. Ameliyattan sonra deri fazlalığı olabilir ve gerekirse bunu çıkarmak için ek bir işlem gerekebilir. Bununla birlikte, genellikle cilt işlemden sonra gerilir.

En İyi Liposuction Doktoru Seçimi

Plastik cerrahi işlemlerin de doktor seçimi oldukça önemlidir. En iyi liposuction doktorunu bulmak için seçici olmanız gerekmektedir.

Liposuction yapmak için özel olarak eğitilmiş ve bu ameliyatı gerçekleştirme konusunda çok deneyime sahip saygın bir profesyonel tarafından yapılması önemlidir. 

Liposuction fiyatları oldukça değişkendir. Fiyat konusunda en önemli faktör işlemi yapacak doktorun deneyimidir. İşlem vücudun farklı noktalarına uygulandığı için tüm vücut liposuction işlemi ile sadece karın bölgesi yağ aldırma işlemi aynı fiyat olmayacaktır.

Liposuction Fiyatları

Türkiye’de liposuction fiyatları 1500$’dan başlayarak 3500$ arasında değişim göstermektedir. Bu durum doktor ve hastane seçimine göre değişmektedir. Liposuction fiyatlarını etkileyen faktörler şunlardır.

 • Hastane seçimi, yeri ve akreditasyonları
 • Cerrahın deneyimi
 • Ameliyat sırasında kullanılan tip ve teknik
Kilo vermek için kullanılabilir mi?

Kaybedecek çok kilosu olan hastalar, liposuction ile hızlı bir başlangıç ​​yapabilirler. 

Liposuction selüliti yok eder mi?

Evet, bu prosedür selülit tedavisi için uygun değildir.

Tüm vücut Liposuction yaptırılır mı?

Evet. Vücüdun istenilen bölgelerine uygulanabilir.

Liposuction ile kaç kilo veririm?

Liposuction bir kilo verme programı değildir. Amaç, kilo vermek değil, yağ hücrelerini çıkarmaktır.

Liposuction sonrası iz kalır mı?

Kanülü yerleştirmek için plastik cerrahınız cildinizde birkaç kesi yapar. Bu kesiler çok küçüktür ve genellikle dikiş gerektirmez.

Liposuction sonrası ne zaman spor yapabilirim?

Hastalara genellikle yorucu egzersize devam etmeden önce 1-2 hafta beklemelerini tavsiye ederiz. 
Ancak, işlemden sonraki gün tolere edildiği gibi günlük aktivitelerinize geri dönebileceksiniz.

Liposuction’ın yan etkileri nelerdir?

Morarma ve şişlik, liposuction’ın tipik yan etkisidir. İşleminizden sonraki günlerde ne kadarını yaşayacağınız vücudunuza bağlıdır.

Liposuction ve Karın Germe Aynı Anda Yapılabilir mi?

Evet, liposuction ve karın germe ameliyatı aynı anda kombine olarak yapılabilen estetik cerrahi işlemidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Liposuction Fiyatları

Yorum Yap