1. Ana Sayfa
 2. Meme Estetiği

Meme Büyütme

Meme Büyütme
Meme büyütme esteti

Meme büyütme, silikon implantların yerleştirilmesi yoluyla meme boyutunu artırmak ve meme şeklini geliştirmek için yapılan kozmetik cerrahi prosedürdür. Daha küçük göğüsleri veya daha düz göğüsleri olan bazı kadınlar artık daha dolgun göğüslere sahip olabilir.

Prosedürün temel amacı, hastanın doğal orantılarını geliştirmek ve daha simetrik, estetik olarak hoş bir meme profili oluşturmaktır.

Kadınlar birçok farklı nedenden dolayı bu işlemi tercih ederler, daha büyük göğüslere sahip olmak bunlardan sadece bir tanesidir. Meme büyütme, gözle görülür meme asimetrisini düzeltmek için en etkili prosedürlerden biridir.

Meme Büyütme Teknikleri

İki ana meme büyütme türü vardır: meme implantları ve yağ transferi ile büyütme. 

Bu iki kategoride, göğüslerinizin nasıl görünmesini ve nasıl hissetmesini istediğinize bağlı olarak birçok farklı seçenek vardır. Belirli meme implantları yalnızca belirli yaşlar için FDA onaylıdır. Göğüs büyütmeyi seçmeden önce her seçeneğin artılarını ve eksilerini tam olarak araştırmak ve bilmek ve doktorunuza danışmak önemlidir.

Meme İmplantları

İki temel meme implantı türü vardır: salin ve silikon jel.

Meme büyütme implantı
Meme büyütme implantı

Salin dolgulu implantlar, steril tuzlu su (tuzlu su) ile doldurulmuş silikon kabuklardır. Bazıları önceden doldurulur, bazıları ise implant operasyonu sırasında doldurulur. 

Silikon jel dolgulu implantlar, plastik jel (silikon) ile doldurulmuş silikon kabuklardır. Hem salin hem de silikon farklı boyutlarda gelir ve ya pürüzsüz ya da dokulu kabuklara sahiptir. Her birinin kendi artıları ve eksileri vardır, bu yüzden bir tercih meselesidir. 

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

Yağ transferli meme büyütmek işlemi, göğüslerini büyütmek isteyen kişiler için bir seçenektir. Bu prosedür vücudunuzun başka bir bölgesinden yağ alıp göğüslerinize enjekte etmeyi içerir.

Doktorunuz vücudunuzun başka bir bölgesinden yağ almak için liposuction kullanacak ve ardından bu yağı göğüslerinize enjekte edecektir. Bu tip büyütme genellikle meme boyutlarında nispeten küçük bir artış isteyen kişiler içindir. 

Geleneksel göğüs büyütme yöntemleri kadar bilinmese de, yağ transferli meme büyütmenin popüler bir işlem olmasının birçok nedeni vardır.

İnsanların bu prosedüre sahip olmasının bazı nedenleri şunlardır:

 • Doğal bir görünüm ve his isterler.
 • Prosedür genel olarak güvenli kabul edilir.
 • İşlemlerde kişinin kendi yağ dokusu kullanılır.
 • İşlem, büyütme için kullanılacak yağın alınması nedeniyle vücudunuzda zayıflamalar olur.

Doğru Meme İmplantı Nasıl Seçilir?

Bugün yeni görünümünüzü kişiselleştirmenize yardımcı olacak her zamankinden daha fazla seçeneğiniz olduğundan, meme büyütme için daha iyi bir zaman olmamıştı. İster daha dramatik kıvrımlar ister dekoltede mütevazı bir artış olsun, sizin için bir çok seçenek var.

meme büyütme implantı boyutları
Meme implantı boyutları

Hangi tip meme implantı en doğal hissettirir?

Göğüs büyütme ve göğüs implantları, doğal hissi veren sonuçlar elde etmek için inanılmaz miktarda ilerleme kaydetti. Silikon meme implantları, salin meme implantlarından daha doğal hissettirme eğilimindedir. Bununla birlikte, silikon ve salin meme implantları, memenin ameliyat öncesi boyutuna ve yerleştirildikleri pozisyona bağlı olarak doğal hissettirebilir.

Kas altı yerleştirmede meme implantları meme dokusunun ve göğüs kaslarınızın altına oturur. Sonuç olarak, meme implantlarınızın üzerinde yalnızca doğal meme dokunuzu hissedersiniz. Dokulu meme implantları, süngerin pürüzlü tarafı gibi dokunuşta daha kaba bir his verir. Kaba doku, implantların meme dokusuna yapışmasına yardımcı olarak dönme veya hareket etme olasılığını azaltır.

Hangi meme implant boyutu size uygun olduğunu daha iyi anlamak için blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hangi tip meme implantı en doğal görünüyor?

Göğüs implantları da farklı şekillerde gelir. Bazı meme implantları, yuvarlak olabilir. Diğerleri doğal bir göğüs gibi görünebilir. Yuvarlak meme implantları pürüzsüz veya dokulu bir kabuğa sahip olabilir.

Silikon meme implant 100ml ila 800ml arası boyutlardadır. Tuzlu meme implantları 1000 ml veya daha fazla büyüklüklerde olabilir. En popüler meme implant boyut aralığı 300 ila 400 ml’dir, hangi meme implantı boyutu size uygun olduğunu anlamak için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hangi Meme İmplant Boyutu Size Uygun?

İnsanlar Neden Meme Büyütme Ameliyatı Olurlar?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, meme büyütme ameliyatı olmayı isteyebileceğiniz veya tercih edebileceğiniz birçok neden vardır:

 • Göğüslerinizin küçük olduğunu düşünüyorsanız görünümünü değiştirmek için.
 • Biri diğerinden küçükse göğüslerinizin simetrisini değiştirmek için.
 • Hamilelik veya önemli kilo kaybından sonra meme boyutunuzdaki azalmayı ufalmayı geçirmek için.
 • Meme ameliyatından sonra göğüslerinizdeki düzensizlikleri veya sorunları düzeltmek için.
 • Kendine olan güvenini ve benlik saygısını geliştirmek için.
 • Mayoyla daha özgüvenli hissetmek.
 • Kıvrımlı kalçaları daha iyi tamamlamak için.
 • Kendi imajını geliştirmek için.

Göğüs Büyütmeye Karar Vermek

Göğüs büyütme operasyonu geçirmeden önce cerrahınızla görüşeceksiniz.

Göğüslerinizle ilgili neyi değiştirmek istediğinizi düşünerek bu konsültasyona hazırlanmalısınız. Unutmayın, mükemmelliği değil, gelişmeyi arıyorsunuz. Ayrıca, genel olarak zihinsel ve fiziksel sağlığınızın iyi olduğundan ve gerçekçi beklentileriniz olduğundan emin olun.

Cerrahınız size tıbbi geçmişiniz hakkında aşağıdakiler de dahil olmak üzere ayrıntılı sorular soracaktır:

 • Hangi ilaçları alıyorsun.
 • Ne alerjiniz olabilir.
 • Sigara geçmişiniz.
 • Önceki ameliyatlar.

Meme Büyütme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatının birçok aşaması vardır. İşte adımların bir açıklaması.

Anestezi

Cerrahınız ameliyatı siz genel anestezi altındayken gerçekleştirecektir.

Kesi

Göğüs büyütme ameliyatı birkaç yoldan yapılabilir. 

 • Göğsünüzün altındaki kıvrım yoluyla (meme altı kıvrımı olarak bilinir).
 • Areolanızın kenarı boyunca (periareolar kesi olarak bilinir).
 • Koltuk altınızdan (transaksiller yaklaşım olarak bilinir).

Cerrahınız ameliyattan önce bu olası yöntemleri sizinle tartışacak ve ihtiyaçlarınıza en uygun yaklaşımı birlikte belirleyeceksiniz.

İmplant yerleştirme

Cerrahınızın implantı yerleştirmesi için iki farklı yol vardır: meme dokunuzun altına ve kasınızın önüne veya göğüs kasınızın arkasına. İmplantların yerleştirilmesi, seçtiğiniz implant tipi ve göğüslerinizi ne kadar büyüttüğünüz gibi birkaç faktöre bağlıdır. Her yöntemin faydalarını cerrahınızla tartışabilir ve bu kararı birlikte verebilirsiniz.

Kesi kapatma

Cerrahınız implantlarınızı yerleştirdikten sonra, kesi yerlerini kapatmak için birbirine dikecektir. Göğüsleriniz gazlı bezle kapatılacak ve cerrahi sutyen giyerek eve gönderilebilirsiniz.

Meme estetiği işlemleri, burun estetiği gibi ameliyatlar ile kombine halinde yapılabilmektedir.

Meme Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Göğüs büyütme işleminizden sonra, cerrahınız muhtemelen iyileşme sırasında ihtiyacınız olan destek için göğüslerinizi sıkıştıran bir bandaj veya sutyeni takmanızı önerecektir. Ağrı için de ilaç yazabilirler.

Cerrahınız ayrıca düzenli iş ve eğlence aktivitelerine ne zaman dönüleceği konusunda tavsiyelerde bulunacaktır. Çoğu insan birkaç gün içinde işine dönebilir, ancak iyileşmek için bir haftaya kadar izin almanız gerekebilir. İşiniz daha fizikselse, iyileşmek için işten daha uzun süre ayrılmanız gerekebilir.

Egzersiz ve fiziksel aktivite söz konusu olduğunda, en az iki hafta boyunca yorucu şeylerden kaçınmanız gerekir. Cerrahınızla yapılan bir kontrol randevusunda dikişlerinizin alınması gerekebilir. 

Meme büyütme estetiği sonrası iyileşme
Meme büyütme estetiği sonrası iyileşme

Prosedürünüzün sonuçlarını hemen göreceksiniz. Şişme ve hassasiyet, iyileşmeye başlama şansınız olana kadar nihai sonuçları değerlendirmeyi zorlaştırabilir. Ameliyattan sonra sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün. Sigara içiyorsanız bırakın. Sigara iyileşmeyi geciktirebilir.

Yaklaşık 2 ay sonra tam iyileşmeye yaklaşmış olursunuz, ancak bu vücudunuzun ne kadar iyi iyileştiğine bağlıdır. Doktorunuz normal aktivitelerinize devam edip edemeyeceğinizi size bildirecektir.

Başarılı meme büyütme, ne kadar iyi iyileştiğinize bağlıdır. Sorunsuz bir iyileşme şansını artırmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Estetik sütyenleri giyin. Doktorunuzun talimatlarını izleyin. Estetik sütyenleri destek sağlar.
 • Kesiklerinize özen gösterin. Cerrahınızın tercihine bağlı olarak bandaj takmanız veya merhem sürmeniz gerekebilir. 
 • İlaçlarını al. İlk hafta boyunca ağrı kesici ilaçlar daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Doktorunuz antibiyotik reçete ettiyse, düzenli olarak kullanın.
 • Ameliyattan önce evinizi hazırlayın. İşlemden önce ev işlerini ve yemek hazırlığını bitirin. İyileşme sürecinde eve döndüğünüzde dinlenmeniz gerekecek.
 • Bol giysiler giyin. Bol, nefes alabilen giysiler kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.
 • Yoğun aktiviteden kaçının. Yorucu hareketler iyileşme sürecini geciktirebilir.
 • Besleyici yiyecekler yiyin. Sağlıklı bir diyet vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bol miktarda yağsız protein, meyve ve sebze tüketin.

Meme Büyütmede Estetik Doktoru Seçimi

Meme büyütme ameliyatına hazırlanmanın en önemli kısmı doğru doktoru seçmektir. Bu, güvenliğinizi ve ameliyatın genel başarısını garanti eder.

 • Maliyet: Son derece ucuz seçeneklere karşı dikkatli olun. Bütçe ve maliyet kesinlikle önemli olsa da, güvenliğinize ve rahatınıza öncelik vermek en iyisidir.
 • Hasta sonuçları: Prosedürü olan kişilerin referanslarını okuyun. Meme estetiği öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakın.
 • Müşteri servisi: Konsültasyon sırasında cerrahın ve personelin size nasıl hissettirdiğini not edin.

Meme estetiği ameliyatına karar vermeden önce doktorunuza aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.

 • Hangi tip meme implantı benim için en iyisidir?
 • Vücut yapıma göre hangi meme implantı boyutunu önerirsiniz?
 • Göğüs implantlarım ne kadar sürecek?
 • Göğüs implantlarım yırtılırsa ne olur?
 • Kısa vadeli ve uzun vadeli komplikasyonların tam listesi nedir?
 • Şişlik ve ağrıyı nasıl tedavi etmeliyim?
 • Normal aktivitelere ve egzersizlere ne zaman tekrar katılmaya başlayabilirim?

Meme implantı yaptırmak kişisel bir karardır. Göğüslerinizi büyütmek istiyorsanız, seçeneklerinizi tartışmak için bir plastik cerrahla görüşebilirsiniz. Sorularınız ve endişeleriniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşun ve sonuçlar ve riskler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Meme Büyütme Fiyatları

Meme büyütme fiyatları, kullanılan implantın türüne, doktoruna ve tipine bağlıdır. Bir meme estetiği doktoru ücreti, deneyimine, kullanılan prosedürün türüne ve coğrafi konumuna bağlı olacaktır. Protez memenin fiyatları genel olarak fiyata etki eden faktörler şunlardır;

 • Anestezi ücretleri
 • Hastane maliyetleri
 • Tıbbi testler
 • İmplant ücretleri
 • Ameliyat sonrası giysiler
 • İlaç reçeteleri
 • Cerrah ücreti

Göğüs estetiği fiyatları avrupa ortalamasına göre Türkiye’de çok daha uygun fiyatlıdır.

Göğüs büyütme, isteğe bağlı kozmetik cerrahi olarak kabul edilir ve bu nedenle sigorta şirketleri, ameliyatı veya gerekli herhangi bir kontrol ziyaretini karşılamayacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Meme Büyütme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Göğüs implantlarım kasın üstüne mi altına mı yerleştirilmelidir?

Genel olarak meme implantlarının kas altına yerleştirilmesi çok daha doğal görünmelerini sağlar.

Vücudum için doğru boyutta meme implantı nedir?

Bunun cevabı gerçekten sadece vücut yapınıza ve bedeninize değil, aynı zamanda zevklerinize de bağlıdır. 
Doğru meme implantı boyutunu seçmek elimizde çok adımlı bir süreçtir.

Meme büyütme işleminde dikiş izi kalır mı?

Ameliyattan sonraki ilk 3 ayda yara izi önleyici merhemler ve jeller kullanmak yara izini azaltmaya yardımcı olabilir.

İmplantlarla emzirebilir miyim?

İmplantlarla emzirmenin çocuğunuz için zararlı olduğunu gösteren hiçbir çalışma yoktur.

İmplantlar meme kanseri kontrollerini etkiler mi?

Bir mamografi kullanılıyorsa, meme implantlarının kanser tespitini engelleme olasılığı çok düşüktür. 
Göğüs kanseri geçirdiyseniz veya kanser öykünüz varsa, bunu ameliyattan önce cerrahınızla görüşmeniz önemlidir.

Meme büyütme ve Meme Dikleştirme Birleştirilir mi?

Hamilelik veya kilo kaybından sonra göğüslerinizi büyütmeyi düşünüyorsanız, bir kaldırma da gerekebilir. İmplantlar meme derisini yeniden konumlandırmaz veya meme ucunun pozisyonunu değiştirmez, 

Ameliyat için çok mu yaşlıyım?

40’lı ve 50’li yaşlarındaki birçok kadın meme büyütme ameliyatı geçirdi ve iyi sonuçlar aldı. 
Bu ameliyat için en sık görülen hasta, uzun yıllardır bu ameliyatı düşünen iki çocuğu olan 30’lu yaşlarında bir kadındır. 

Büyütme yaptırmak için çocuk sahibi olmam bitene kadar beklemeli miyim?

Hamilelik, implant olsun ya da olmasın bir kadının göğüslerinin boyutunu ve şeklini değiştirecektir. 
Bu değişiklikler herhangi bir büyütülmüş memenin kozmetik görünümünü olumsuz etkileyebilir.

Meme ucu hissim değişecek mi?

Çoğu kadın meme büyütme ameliyatından sonra bir miktar his veya his kaybı yaşar. 
Çoğu için bu, normale dönmeden önce 6-12 ay sürer.

Gögüs estetigi ne kadar sürer?

Meme estetiği ameliyatı, anestezi dahil ortalama 2 saat sürmektedir.

Meme estetiği diğer işlemlerle birleştirilebilir mi?

Evet. Bazı durumlarda burun estetiği ve meme estetiği gibi diğer prosedürlerle birleştirilebilir. 

Yorum Yap