1. Ana Sayfa
 2. Meme Estetiği

Meme Küçültme

Meme Küçültme
Meme küçültme

Meme küçültme, büyük ve ağır göğüslerin boyutunu ve ağırlığını azaltan, hastanın vücuduna daha uygun, estetik olarak daha hoş bir göğüs çevresi oluşturmaya yardımcı olan bir kozmetik cerrahi işlemdir.

Mammoplasti olarak da bilinen meme küçültme, vücudunuzla orantılı bir meme büyüklüğü elde etmek ve aşırı büyük memelere bağlı rahatsızlığı hafifletmek için fazla meme yağını, dokuyu ve sarkmış cildi çıkarmak için yapılan bir işlemdir.

Orantısız olarak büyük göğüsler, hastalar için hem fiziksel hem de duygusal sıkıntıya neden olabilir. Hastalar, göğüslerinin ağırlığından kaynaklanan fiziksel rahatsızlık yaşayabilirler. Ortaya çıkan ağrı, bazı hastaların ortak fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmesini zorlaştırabilir. 

Genellikle tıbbi sorunları gidermek için yapılsa da, semptomları olmayan ancak memelerinin büyüklüğünden memnun olmayan hastalar yine de estetik bir işlem olarak uygulayabilirler. 

Birçok hasta sırt, boyun veya omuz ağrısı veya egzersiz sırasında rahatsızlık gibi fiziksel semptomları hafifletmek için gögüs küçültmeyi tercih ederken, bu işlemin kozmetik faydaları göz ardı edilmemelidir:

 • Göğsünüz kalkacak ve daha sıkı olacak, daha genç görünmenize yardımcı olacak.
 • Sütyen daha rahat ve çekici bir şekilde oturacak.
 • Daha iyi orantılı göğüsler ile genel silüetiniz daha dengeli ve çekici olacaktır.
 • Büyük meme uçları küçültülebilir, bu da giysi içinde ve dışında daha iyi görünmenize yardımcı olur.
 • Mayolar, spor sutyenleri ve vücuda oturan giysiler daha iyi görünecek ve hissettirecek, aktivite sırasında kendinize olan güveninizi artırmaya yardımcı olacaktır.

Kimler Meme Küçültme Estetiği Olabilir?

Bir kadının vücut yapısıyla orantısız olan meme büyüklüğü, omuz, boyun ve sırtın destekleyici kaslarını etkiler. Plastik cerrahi literatüründe yapılan araştırmalar, D veya daha büyük sutyen ölçüsü olan ve ameliyat isteyen kadınların yaklaşık yarısının, tüm veya çoğu zaman üst sırt, omuz, boyun ve alt sırt bölgesinde ağrı yaşadığını göstermiştir.

Sırt ağrısına ek olarak, yaygın olarak bildirilen diğer semptomlar arasında baş ağrısı, meme dokusunun kendisinde ağrı, sutyen askılarından omuzlarda sıyrıklar ve derin oluklar, çatlaklar, sırt üstü yatarken nefes darlığı ve buna bağlı olarak uyku güçlüğü yer alır. Göğüslerin ağırlığı ve hacmi nedeniyle rahat bir pozisyon bulma zorluğu. 

Neredeyse evrensel bir sorun, nem, kızarıklık, kaşıntı ve döküntülerin gelişebileceği sarkan göğüslerin altındaki cildin tahriş olmasıdır. Fiziksel kısıtlamalar nedeniyle, anormal derecede büyük göğüsleri olan kadınlar egzersiz yapmayı veya spor yapmayı zor bulurlar ve normal kilolarını korumakta zorlanabilirler. 

Bu tür bireyler için, meme küçültme sonrası kadınlarla ilgili araştırmaların, yaşam kalitesi değerlendirmesinin tüm sağlık alanlarında, hem zihinsel hem de fiziksel bileşenler de dahil olmak üzere, önemli ölçüde daha yüksek puanlar gösterdiğini bilmek faydalı olacaktır. 

Meme Küçültme Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüs küçültme ameliyatı dahil tüm ameliyatlar, lisanslı ve akredite tesislerde yapılmalıdır. Anesteziye karşı sahip olabileceğiniz herhangi bir olumsuz reaksiyon için sizi tedavi etmek için kayıtlı bir anestezist bulunmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. Bazı durumlarda, azalma sadece küçük olduğunda, tıp doktoru lokal anesteziyi tercih edebilir. Ameliyat toplamda 2,5 ila 3,5 saat arası sürmektedir.

Meme küçültme ameliyatı genellikle memelerinizden kesiler yapılarak fazla yağ, glandüler doku ve derinin cerrahi olarak çıkarılması ile gerçekleştirilir.

Meme küçültme estetiği ameliyatı
Meme küçültme estetiği nasıl yapılır?

Bazı durumlarda, aşağıda açıklanan eksizyon teknikleri ile birlikte liposuction yoluyla fazla yağ alınabilir. Meme büyüklüğü büyük ölçüde yağ dokusundan kaynaklanıyorsa ve deri fazlalığı bir faktör değilse, meme küçültme işleminde tek başına liposuction kullanılabilir. Bu yöntem için uygun olup olmadığınızı doktorunuz açıklayacaktır.

Göğüslerinizin boyutunu küçültmek için kullanılan teknik, kişisel durumunuza, göğüs kompozisyonunuza, istediğiniz küçültme miktarına, kişisel tercihlerinize ve cerrahın tavsiyesine göre belirlenecektir.

Meme boyunu küçültmek için yapılan estetik işlemlerde meme başı çevresinde ve meme altında bir kesi yapmayı içerir. Açık cerrahi kesi, cerrahınızın cerrahi alanı doğrudan görmesine ve erişmesine olanak tanır. 

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Hem fiziksel hem de duygusal rahatsızlığı hafiflettiği ve hastanın görünümünü iyileştirdiği için meme küçültme, en ödüllendirici kozmetik cerrahi prosedürlerden biri olabilir. Hastalar, giymek istedikleri kıyafetleri giyme ve daha önce kaçındıkları fiziksel aktivitelere katılma konusunda yenilenmiş bir özgürlük duygusunun yanı sıra özgüvenlerinde bir artış olduğunu not eder.

Birçok hasta meme küçültme işleminden sonra sırt ve omuz ağrısından hemen bir rahatlama yaşarken, nihai sonuçlarınızın yerleşmesinin biraz zaman alacağı kesimdir. Yeni küçük göğüsler, başlangıçtaki şişlik mevcutken beklediğinizden biraz daha büyük görünebilir. Ek olarak, göğüsler genellikle farklı bir hızda iyileşir, bu nedenle iyileşmenizin ilk birkaç ayında bir miktar asimetri fark edebilirsiniz.

Meme küçültme işleminiz tamamlandığında kesilere pansuman veya bandaj uygulanacaktır. Şişmeyi en aza indirmek ve iyileşirken göğüsleri desteklemek için elastik bir bandaj veya destek sutyen giyilebilir.

Birkaç gün ağrınız olabilir, bu ağrılar ağrı kesicilerle hafifleyecektir. Göğüslerinizin şişmesi muhtemeldir ve ameliyattan sonra hassas ve yumrulu hissedebilirsiniz. Şişlik yaklaşık 3 ay sürebilir.

İşten 2 ila 3 hafta izin almanız ve ev işleri, çocuk bakımı ve alışveriş konusunda yardıma ihtiyacınız olabilir. 1 hafta kadar emniyet kemeri takmamak için araba kullanmamanız gerekebilir. Ameliyattan sonra 6 haftaya kadar esneme, yorucu egzersiz ve ağır kaldırmaktan kaçının.

Meme Küçültme Estetiği Doktor Seçimi

Göğüs küçültme ameliyatına hazırlanmanın en önemli kısmı doğru doktoru bulmaktır. Uzun süre en iyi meme estetiği doktoru araştırması yapmanız gerekebilir.

Göğüs küçültme estetiği ameliyatına karar vermeden önce doktorunuza aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.

 • Meme küçültme ameliyatı için iyi bir aday mıyım? Benim için başka seçenekler var mı?
 • Hangi tip meme küçültme ameliyatına ihtiyacım olacak?
 • Hangi sonuçları bekleyebilirim?
 • Göğüs küçültme işlemimle ilgili riskler ve komplikasyonlar nelerdir?
 • Ömrüm boyunca başka hangi memeyle ilgili veya revizyon ameliyatlarını beklemeliyim?
 • Ameliyat ne kadar sürecek? Ne zaman eve gidebilirim?
 • Ameliyattan sonra ne gibi kısıtlamalarım olacak? 
 • İşe ve diğer aktivitelere ne zaman dönebilirim?
 • Evde ne tür bir yardıma ihtiyacım olacak?
 • İlaçlarımı nasıl alırım? 

Meme büyütme ameliyatları gibi meme küçültme ameliyatları da kişisel bir karardır. Sorularınız ve endişeleriniz hakkında sağlık uzmanınızla konuşun ve sonuçlar ve riskler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Meme Küçültme Fiyatları

Meme küçültme fiyatları doktorunuza ve hastaneye göre değişiklikler göstermektedir.

Bir meme estetiği doktoru ücreti, deneyimine, kullanılan prosedürün türüne ve coğrafi konumuna bağlı olacaktır. Genel olarak fiyata etki eden faktörler şunlardır;

 • Anestezi ücretleri
 • Hastane maliyetleri
 • Tıbbi testler
 • Ameliyat sonrası giysiler
 • İlaç reçeteleri
 • Cerrah ücreti
thumbnail
Önerilen Yazı
Meme Küçültme Ameliyatı İçin En İyi Yaş Hangisidir?
Meme küçültme riskli midir?

Tüm ameliyatlar komplikasyon riski taşır. Bununla birlikte, meme küçültme ameliyatının kendisi genellikle çok güvenlidir.

Ameliyat işlemi ağrılı mıdır?

İşlem sırasında anestezi verilecektir, ancak ameliyattan iki ila üç gün sonra ağrı hissetmeyi beklemelisiniz. 
Size ağrı kesici ilaç yazılacak ve cerrahınız ağrı ve şişmeye yardımcı olması için ağrılı bölgelere nazikçe sarılmış buz paketleri yerleştirmenizi önerebilir. 

Meme küçültme maliyeti ne kadardır?

Göğüs küçültmenin toplam maliyeti, işlemin türüne, cerrahın düzeyine veya deneyimine ve ameliyatı nerede yaptırdığınıza göre değişir. Ayrıca anestezi, testler ve reçeteli ilaçların maliyetini de içerebilir.

Göğüs küçültme sigorta kapsamında olabilir mi?

Evet. Göğüs küçültme birçok sağlık sigortası planı kapsamındadır. 
Bununla birlikte, teminat alabilmek için cerrahınızın sağlık sigortanız ile prosedürü onaylaması gerekebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı olmak için kaç yaşında olmak gerekiyor?

Göğüs küçültme ameliyatı ancak göğüsler tam olarak geliştiğinde yapılmalıdır. Daha sonra her yaştaki kadına yapılabilir.

Liposuction göğüs küçültme için kullanılabilir mi?

Evet. Bazı kişiler liposuction ile meme küçültme için uygun adaylar olabilir. 

Erkekler meme küçültme ameliyatı olur mu?

Evet, buna erkek meme revizyon ameliyatı denir.

Göğüs boyutu nasıl küçültülür?

Göğüs boyutunu küçük göstermek için 3 seçenek bulunmaktadır, temek seçenek meme küçültme ameliyatı olmaktır. Diğer seçenekler ise zayıflamak ve küçük dar beden sütyen kullanmaktır.

Yorum Yap