1. Ana Sayfa
 2. Sağlık Turizmi

Saç Ekimi

Saç Ekimi
Saç ekimi

Saç ekimi uzaklaşan bir saç çizgisi veya kellik, günümüzde daha yaygın bir endişe haline geliyor ve kişinin kendine olan güvenini etkiliyor. Saç dökülmesi çevresel faktörler, tıbbi durumlar, belirli tedaviler/işlemler, yaşam tarzı alışkanlıkları ve stres gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

İnsanlar bir saç nakil prosedürüne girmeyi seçmeden önce genellikle topikal merhemler, kremler, ilaçlar ve bitkisel takviyeler gibi doğru olmayan yöntemleri denerler. 

Saç ekimi, saç dökülmesi ve kellik için en etkili ve uzun vadeli çözümlerden biri olarak ortaya çıkmıştır. Prosedür ayrıca sakal ekimi, kaş ekimi gibi vücudun diğer bölgelerinde saç büyümesini sağlamak için de kullanılmıştır.

Günümüzde birden fazla saç ekimi tekniği ve yöntemi mevcut olmasına rağmen, Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) en iyi sonuçları veren en popüler ve gelişmiş tekniklerden biri olmaya devam etmektedir.

Foliküler Ünite Nakli (FUT), DHI, PRP, mezoterapi gibi diğer yöntemler de hastanın durumuna ve doktor tavsiyesine göre sıklıkla uygulanan işlemlerdir. Saç ekimi uzmanı, belirli bir prosedürü önermeden önce eksiksiz bir değerlendirme yapar ve birden fazla faktörü göz önünde bulundurur. 

saç ekimi
Saç ekimi öncesi ve sonrası

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, vücudun bir kısmındaki, genellikle kafa, kaşlar ve göğüsteki kılları geri kazandırmak için yapılan bir işlemdir. Bir donör bölgeden alıcı bölgeye (kelliğin olduğu yere) saç folikülü greftlerinin implantasyonunu içerir.

Birkaç saç telinin dökülmesi herkesin yaşadığı doğal bir süreçtir, ancak bazı nedenlerden dolayı bu bir sorun haline gelebilir. Çok fazla saç teli kaybı, bölgeye bağlı olarak kel noktalara veya saç çizgisinin gerilemesine neden olabilir.

Saç, bir kişinin görünümünün önemli bir parçasıdır ve önemli saç dökülmesi, düşük özgüvene veya zayıf benlik imajına neden olabilir. Pazar, saç uzatma ürünleriyle dolu olmasına rağmen, çeşitli koşullarda verimsiz kalırlar veya yetersiz sonuçlar verirler.

Hastalar daha sonra saç ekimi cerrahi prosedürünü düşünebilirler. Sürekli gelişen tıp bilimi, saç ekimini kolay ve ağrısız bir işlem haline getirmiştir. Ekilen kök sayısına göre değişmekle birlikte genellikle 6-8 saat sürer. Operasyon lokal anestezi ve sedasyon ile yapıldığından ağrısız bir işlemdir. 

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saç ekimi, diğer tıbbi olmayan yöntemlerle yönetilemeyen önemli saç dökülmesi olan yetişkin erkek ve kadınlar için bir seçenektir. Görünümü iyileştirebilir ve özgüvenini yeniden kazanabilir. 

Saç ekimi için adaylarda şunlar olabilir:

 • Erkek tipi kellik (androgenetik)
 • Hormonal dengesizlik veya diğer değişiklikler nedeniyle kadınlarda saç seyrelmesi
 • Yanık veya kafa derisi yaralanması nedeniyle saç dökülmesi
 • Kafa derisinde kel alanların yamalarının gelişimi. 
 • Genelleştirilmiş bir saç dökülmesi, vücuttaki saç köklerine zarar veren bir faktörden de kaynaklanabilir. 

Her ırktan ve kökenden erkek ve kadın saç ekimi için iyi adaylar olabilir, ancak iki şeye ihtiyaçları olabilir:

 • Saçsız bölgeye veya saça ihtiyaç duyan bölgeye ekim için kullanılabilecek kafa derisinde bol miktarda sağlıklı saç.
 • Saçın seyreldiği kafa derisi bölgesinde saç büyütme yeteneğine.

Saçın altında yatan nedenin öncelikle doktor tarafından araştırılması önemlidir. Bu, uzmanın altta yatan durumu ortadan kaldırmak ve saçın yeniden büyümesini beklemek için tedaviyi buna göre tasarlamasına ve önermesine yardımcı olacaktır.

saç ekim öncesi ve sonrası
Saç ekimi öncesi ve sonrası görüntü

Saç Ekimi Süreçleri

Saç ekimi hazırlık aşaması

Konsültasyon sırasında doktor, kişinin saç ekimi için iyi bir aday olup olmadığını ve işlem için spesifik risk faktörlerinin neler olduğunu belirler. Hastanın sağlık geçmişini, ilaçlarını ve vitaminlerini ve ayrıca aldıkları gıda takviyelerini değerlendireceklerdir.

Ayrıca saç dökülmesinin altında yatan nedeni araştırmak için kan ve idrar testleri yapılacaktır. Saç dökülmesinin başlangıcından itibaren geçen süre, saç kalınlığı, saç dökülmesi öyküsü, saç dökülmesinin nedeni (androgenetik, yaygın, alopesi areata) ve geri dönüşümlü olup olmadığı ve saç büyümesini etkileyen veya kötüleşen faktörler gibi diğer faktörler.

Kafa derisi ve saç köklerini mikroskop altında incelemek ve saç dökülmesinin temel nedenini belirlemek için kafa derisi biyopsisi bile yapılabilir. Saç ekiminin, durumlarının tedavisi için en etkili seçenek olduğuna karar verildikten sonra, doktor en iyi saç ekimi prosedürünü veya yöntemini önermek için beklentileri söyleyecektir.

Saç Ekimi operasyonundan önce sağlık ekibi aşağıdakileri önerecektir:

 • Ameliyattan en az bir hafta önce aspirin, B ve E vitaminleri ve benzeri ilaçları kullanmayınız.
 • Ameliyattan 3 gün önce alkol almayı bırakın.
 • Bazı ilaçlara veya anesteziye karşı alerjiniz varsa sağlık ekibini bilgilendirin. 
 • Sigara ekim süresini etkilediği için ameliyattan 24 saat önce sigarayı bırakın 
 • Diyabet, tansiyon, kalp hastalığı, tüberküloz veya akut hastalıklar gibi kronik durumlar için ilaçlar, konsültasyon döneminde doktora bildirilmelidir. 
 • İşlem için rahat düğmeli gömlekler ve eşofmanlar alın 
 • Operasyon öncesi saç jölesi veya sprey kullanmayınız. 

Saç ekimi işlemi sırasında

Hastalara saç ekimi ameliyatı için genellikle lokal anestezi verilir ve tüm işlem boyunca uyanık kalırlar. Anestezi sadece kafa derisini uyuşturur. Bazen hastaların rahatlamasına yardımcı olmak için hafif bir yatıştırıcı da kullanılır.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) Saç Ekimi Operasyonu: İstanbul’da en sık kullanılan saç ekimidir.

FUE saç ekimi, saç değiştirme için altın standart olarak kabul edilir. 2005 yılında tanıtıldı ve zaman içinde sürekli olarak geliştirildi. FUE’nin temel prensipleri aynı kalsa da saç ekiminde en ileri teknik olduğu bilinmektedir.

FUE tekniği iz bırakmaz ve iyileşme süresi eski yöntemlere göre daha kısadır. FUE tekniği, tamamı lokal anestezi altındayken çeşitli farklı aletlerle yapılabilir.

Teknik, Klasik FUE (mikro motorlar aracılığıyla), Robotik FUE gibi farklı isimlerle bilinmektedir. DHI tekniği (Choi implanterlerle gerçekleştirilen FUE) ve Sapphire FUE (Safir bıçaklarla gerçekleştirilen FUE).

FUT başka bir popüler tekniktir ancak iz kalması nedeniyle daha az kullanılır. Direkt Saç Ekimi (DHI) adı verilen bir diğer teknik, yüksek yoğunluklu saç ekimlerinde tercih edilir ve çok doğal görünmelerini sağlar.

Saç ekimi fue tekniği
Saç ekimi fue tekniği

Saç Ekimi İşlemi aşağıdaki temel adımları içerir:

 • Donör bölgeden saç köklerinin alınması
 • insizyon oluşturma
 • Saç kökü greftlerinin ekimi (ihtiyaca göre)

Saç kökleri, saçın genetik olarak dökülmeye karşı dirençli olduğu ense bölgesinden (donör) alınır. Saç köklerinin alınması için özel bir ince iğne kullanılır ve saç köklerinin (greft) toplanması için FUE tekniğinde saçlı deride kesi yapılmasına gerek yoktur. Hastaların en çok tercih ettikleri paket 5000 greft saç ekimi paketidir.

Bu, skar dokusu oluşumuna neden olmaz. Bir saç kökü ünitesinin uzunluğuna bağlı olarak iğnelerin boyutu (çap 0,7 mm ile 0,9 mm ile 1,0 mm arasındadır. İğne her hasta için tek kullanımlık bir ekipmandır. Saç köklerinin hassas bir şekilde alınması önemlidir. Herhangi bir foliküler hasarı önlemek için doğruluk. 

Saç Köklerinin Hazırlanması

Daha sonra saç kökleri transfer için hazırlanır. Klasik bir FUE saç ekimi tekniğinde, ekilen alan için alıcı alanlar oluşturmak için çelik bıçaklar kullanılır. Ancak artık bu işlem için çok daha keskin ve pürüzsüz safir bıçaklar mevcuttur.

Bu safir bıçaklar, ekim prosedürü için doğru açıyı ve yönü belirlemeyi çok daha kolay hale getirir. Alıcı bölgede yarıklar yapılırken mevcut saçların doğru yön ve açısını takip etmek çok önemlidir. Bu, ekilen saçların doğal görünmesini sağlar. 

Saç Kökleri Nakli

Bu ekim işleminde saç kökleri, doğru yerleştirmeye izin verecek yönde oluşturulan kesilere tek tek 40-45 derecelik açıyla aktarılır. Daha sonra alıcı bölgeye mikromotor adı verilen bir cihazla çok küçük delikler açılır.

Bu delikler saçın çıkış yönüne doğru açılır. Bu, ekilen saçların saç ekiminden sonra uzamaya devam ederken doğal görünmesini sağlamak içindir. 

Nakil öncesi plan ve çizimlere göre gerekli sayıda saç kökü nakledildikten sonra saç derisi bandaj ve pansuman ile kapatılır. FUE saç ekimi tekniği iz bırakmaz ve dikiş gerektirmez.

Saç Ekiminden Sonra 

Ekim işleminden sonra hafif kızarıklık ve rahatsızlık yaşanması normaldir ve genellikle herhangi bir tedavi gerektirmez. Doktor, oluşabilecek komplikasyonlar veya yan etkiler hakkında ayrıntılı olarak görüşecek ve bilgi verecektir ve bazı durumlara dikkat edecektir. 

Hastalar genellikle işlemden yaklaşık 2-3 gün sonra normal işlerine veya işlerine (masa başı) dönebilmektedir. Önümüzdeki 15 gün boyunca yorucu aktivitelerden kaçınmak ve kafa derisini dış travmalara karşı korumak önemlidir. 

Doktor, işlemden sonraki ertesi gün hastaneye bir takip ziyareti planlayacaktır. Bu ziyaret sırasında bandajı çıkaracak ve pansuman yapacaklar.

Hasta, hastaneden taburcu olduktan sonra donör veya alıcı bölgede sıcaklık ve belirgin ağrı hissederse ve ateşi varsa veya saç ekimi ile ilişkilendirilebilecek herhangi bir semptom varsa derhal tıbbi ekibe danışılmalı veya bilgilendirilmelidir.

Sonuçlar

FUE’nin yüksek estetik saç ekimi başarı oranı ile saç köklerinin toplanıp nakledilmesine olanak sağladığı bilinmektedir. Çoğu insan, işlemden sonraki bir yıl içinde tam sonucu görebilir. İşlemi takip eden 2-3 hafta içerisinde ekilen saçların dökülmesi normaldir.

Bu, yeni saçların büyümesine yol açmak içindir. Hastalara ayrıca saç ekiminin uzun vadeli sonuçlarının tadını çıkarmak için dengeli beslenmeleri ve sağlıklı yaşam tarzı seçimlerini izlemeleri tavsiye edilir.

Fue Saç Ekimi

FUE saç ekimi günümüzde en sık kullanılan saç ekimi yöntemidir. Foliküler Ünite Ekstraksiyonu FUE saç ekimi tekniği, geleneksel saç ekimi yöntemlerine göre ilerlemiş bir yöntemdir. Herhangi bir dikiş gerekmez ve iz bırakmaz.

Fue saç ekimi yöntemi sonrası saç bakımı oldukça kolaydır.

İstanbul’da Saç Ekimi

Türkiye, son 20 yıldır ABD, Avrupa ve İngiltere gibi ülkelerden gelen hastaların saç restorasyonu için tercih ettiği yer olmuştur.

Türkiye’deki akredite Hastaneler ve klinikler,  hastaların kaliteli tedaviyi uygun fiyatlarla almalarına yardımcı olan her şey dahil saç ekimi paketleri sunmaktadır. Bu paketlerin, seyahatle ilgili kararlar almada şeffaflık ve kolaylık sağlayan hiçbir gizli maliyeti yoktur.

Her şey dahil saç ekimi paketlerinin Türkiye’deki maliyeti,   diğer ülkelerdeki tedavi fiyatlarının üçte biri kadardır.

Türkiye’de hızla büyüyen saç ekimi endüstrisi ile İstanbul, uluslararası hastalar için bir merkez haline geldi. İstanbul’da saç nakli için yüksek başarı oranları doktorlar, klinik mükemmellik geniş deneyime sahip kombine, ileri teknik kullanılabilirliği ülkeye böyle saç restorasyonu için merkez haline getirdi.

Şehir genelinde yerli ve yabancı hastalara saç ekimi işlemi sunan birçok klinik bulunmaktadır. Türkiye’deki en iyi saç ekimi klinikleri  , saç dökülmesi durumları için başarılı bir tedavi görmek isteyen her yıl farklı ülkelerden çok sayıda hasta almaktadır.

Bu hastaneler ve merkezler, sağlık hizmetleri ve tesislerinin kalitesi için uluslararası alanda akredite edilmiştir ve Joint Commission International (JCI) gibi kuruluşlardan sertifikalandırılmıştır. Yurtiçi ve yurtdışındaki en iyi kurumlardan eğitim almış, nitelikli saç ekimi uzmanlarından oluşan bir ekibe sahiptirler.

Saç ekimi ve burun estetiği gibi diğer estetik işlemler aynı hafta yapılabilmektedir.

Doktorlar, uluslararası hastaları tedavi etme konusunda geniş deneyime sahiptir, şefkatli ve kişisel bakımlarıyla tanınırlar. 

Ucuz saç ekimi fiyatları yabancı hastalar için başka bir avantajdır. Hastaneler, medikal turistlerin önemli miktarda tasarruf etmelerini sağlayan saç ekimi için ekonomik paketler sunmaktadır.

Bunun nedeni, İstanbul’daki ve diğer ülkelerdeki (ABD ve Avrupa ülkeleri dahil) saç ekimi maliyeti arasındaki önemli farktan kaynaklanmaktadır , ancak eşit derecede iyi tedavi ve hasta bakım hizmetleri standardına sahiptir. İstanbul’daki en iyi saç nakli kliniklerinde tipik içeren, paket fırsatlar sunuyor 

 • Nakil öncesi tıbbi testler
 • Greft çıkarma
 • Saç ekimi yöntemi
 • Lokal anestezi
 • İlaçlar
 • Ameliyat sonrası muayene
 • Otelde konaklama (2 – 4 gece)
 • Havaalanı, otel ve hastane arasında ulaşım
 • Gerektiğinde dil tercümanı

İstanbul’da Saç Ekimi Seyahatiniz Nasıl Gerçekleşir

Seyahate başlamadan önce uzmanlar tarafından bir güzergah hastalarla paylaşılabilir. Hastaların özel gereksinimlerine bağlı olarak biraz değişebilir, ancak çoğunlukla şunları içerir:

1. Gün – İstanbul havalimanına varış ve otelde dinlenme

2. Gün – Hastanede ekim öncesi kan testleri, ardından saç ekimi prosedürü

3. veya 4. Gün – Ülkede kalış planına ve zaman çizelgesine bağlı olarak, ameliyat sonrası takip 3. veya 4. günde yapılacaktır. Buna pansuman ve yıkama, taburcu talimatları ve bakım rutini hakkında eğitim dahildir. 

Sağlık ekibi, saçın nasıl yıkanacağı ve reçete edilen ilacın nasıl kullanılacağı gibi ekim sonrası saç bakımı hakkında talimatlar verecektir. Hasta operasyonun 4. gününde ülkesine gidebilir veya tatil için biraz daha kalabilir. 

Yorum Yap