1. Ana Sayfa
  2. Diğer Estetik İşlemler

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz Germe Ameliyatı
Yüz germe ameliyatı

Yüz germe ameliyatı diğer adı ile Facelift, yüz kaslarınızı sıkılaştırarak ve çene çizgisini yeniden tanımlayarak istenmeyen yaşlanma belirtilerini tersine çevirir. Bu prosedür daha genç bir yüz görünümü elde etmenize yardımcı olabilir.

Yüz germe prosedürü, her bir hastanın isteklerine ve doğal özelliklerine uyacak şekilde uyarlanır. Kullanılan teknikler, belirgin cerrahi iz bırakmadan çene hattını şekillendirmek ve yüz dokusunu sıkılaştırmak için tasarlanmıştır. Tüm kesi çizgileri, doğal kırışıklıklar veya saç çizginiz tarafından gizlenen alanlarda yapılacak ve iyileşme sürecinin bir parçası olarak kaybolacaktır.

Klasik bir yüz germe, alın ve kaşlar dahil yüzün tüm bölgelerini aynı anda ele alır. Ancak bu ameliyatta herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur; farklı sorunlar farklı çözümler gerektirir. Bazı durumlarda sadece kaş ve alın germe ameliyatına ihtiyaç duyabilirsiniz veya göz kapaklarına yönelik blefaroplasti ile istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

İnsanlar yüzlerinde ki yaşlanmaz izlerini gidermek için ameliyatsız yüz germe ve yüz germe bandı gibi geçici çözümler arasa da kalıcı çözüm yüz gençleştirme ameliyatı olmaktır.

Kimler Yüz Germe Ameliyatı Yaptırabilir?

Yüz germe ameliyatı için en uygun adaylar, yaşlanmanın yüz hatlarını etkileme şeklinden dolayı hayal kırıklığına uğramış veya mutsuz hisseden kadın ve erkeklerdir. Yüz germe yaptırmak çok kişisel bir karardır ve emin ellerde olmak isteyeceksiniz.

Aşağıdaki durumlarda yüz germe sizin için uygun olabilir:

  • Yanaklarınızın çevresinde gevşek, sarkık bir cildiniz varsa.
  • Ağır gıdılardan rahatsızsın.
  • Yüzünüzün şeklini ve tanımını kaybettiyseniz.
  • Çenenin altında yağ birikintiniz varsa.

Yüz germe ameliyatının popüler anlayışının aksine, sadece yaşlı hastalar için değildir. Yaşam tarzı, genetik veya kilo dalgalanmaları gibi faktörlerin cilt elastikiyeti ve yüz hacmi üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bazı kişilerde 30’lu yaşlarda belirgin kırışıklıklar ve gevşek cilt oluşmaya başlar ve cerrahi müdahale için daha ileri bir yaşa kadar beklemek istemezler.

Görünüşünüzün artık içinizde hissettiklerinizi yansıtmadığını hissetmeye başladığınızda yüz gençleştirme ameliyatı düşünülebilir.

Yüz germe öncesi ve sonrası
Yüz germe öncesi ve sonrası

Yüz Gerdirme Ameliyatı

Yüz gerdirme ameliyatınız başlamadan önce, işlem boyunca rahatınızı sağlamak için size damardan sedasyon veya genel anestezi uygulanacaktır. Geleneksel yüz germe için kesi şakaktaki saç çizgisinden başlar, kulak çevresinde devam eder ve alt deride biter. Yüz, boyun ve gıdıdaki yağlar yeniden dağıtılabilir veya şekillendirilebilir.

Bir yüz germe, öncelikle yüzün alt üçte birine odaklanır. Prosedür her hasta için değişse de, genellikle daha pürüzsüz bir yüz konturunu geri kazanmak için yapısal dokuyu kaldırmayı ve sıkılaştırmayı içerir. Her bir yüz katmanını hedef alan bu ameliyat, kalıcı bir gençleştirme etkisi yaratmak için doğal özelliklerinizi yeniden şekillendirebilir.

Yüz germe ameliyatı yaptıranlar hem kozmetik hem de psikolojik açıdan kendilerini daha iyi hissettiklerini söylemektedir.

Operasyon süresi2,5 – 3 Saat
Anestezi türüGenel anestezi
Hastanede kalış1 gün
Yan etkilerŞişme ve morarma
İyileşme süresi14 gün
SonuçKalıcı
Yüz Germe Tedavi zaman çizelgesi

Mini Yüz Germe

Bir hasta yüz, gözler, boyun ve ağız çevresinde hafif derecede gıdıklanma ve sarkma gösterdiğinde genellikle bir mini yüz germe düşünülür. Cerrahınızın derin yüz dokularınızı daha küçük insizyonlarla sıkılaştırmasını sağlayan çok daha az invaziv bir tekniktir.

Bu kesiler tipik olarak kulakların üstündeki saç çizgisi boyunca veya kulakların arkasındaki doğal kıvrımda bulunur. Bu kesiler sayesinde cerrahınız, gıdıyı düzeltmek, görünümünüzü gençleştirmek ve çene çizgisini düzeltmek için yanakların etrafındaki yapısal dokuları kaldırabilir ve sıkılaştırabilir.

Prosedürün kapsamına bağlı olarak, cerrahınız sedasyon veya genel anestezi ile birlikte lokal anestezi kullanılmasını önerebilir. Bir mini yüz germe, yaşlanmanın erken aşamalarını çok belirginleşmeden önce ele almak için en iyisidir ve genellikle gelecekte daha kapsamlı ameliyatlara olan ihtiyacı azaltır.

Standart Yüz Germe

Standart veya geleneksel bir yüz germe, genellikle orta yüz ve boyun çevresinde daha orta ila ileri yaşlanma belirtilerini gidermek için kullanılır. Bu prosedür, bir mini yüz gerdirmeden daha kapsamlıdır ve genellikle daha dramatik sonuçlar verir.

Mini yüz gerdirmede olduğu gibi, kesiler alt saçlı deriye ve kulağın önündeki kıvrımlara nispeten yakındır ve cildin doğal kıvrımlarında kolayca gizlenir. Estetik cerrahınız insizyonlar aracılığıyla derinin altındaki daha derin dokuları yeniden konumlandırabilir, kırışıklıkları veya kırışıkları gidermek için istenmeyen, fazla cildi çıkarabilir ve yüzeyi pürüzsüzleştirmenin yanı sıra çene altındaki sarkmış cildi çıkarıp azaltarak daha doğal genç bir konturu geri yükleyebilir. 

Yüz Germe Sonrası İyileşme Süreci

Yüz germe, invaziv bir cerrahi işlemdir, bu nedenle iyileşme süreci yolculuğunuzun çok önemli bir parçasıdır. Ameliyattan sonra en az ilk hafta yüzde şişlik, hafiften orta dereceye kadar morarma ve gerginlik hissi beklemelisiniz.

Ameliyatınızın ardından doktorunuz, iyileşme sürecine yardımcı olacak ilaçların yanı sıra ameliyat bölgesinin bakımı için size özel ve kişiselleştirilmiş talimatlar verilecektir. Ayrıca, kontrol muayenenize kadar dikkat etmeniz gereken özel endişeler konusunda da bilgilendirileceksiniz.

Facelift sonrası şişliğin inmesi iki hafta kadar sürebilir, bundan sonra işleminizin etkilerini daha net görebileceksiniz.

Yüz germe ameliyatı öncesi ve sonrası
Yüz germe ameliyatı öncesi ve sonrası

Yüz Gerdirme Fiyatları

Yüz germe fiyatları hakkında ilk görüşmenizde, seçtiğiniz prosedür için ayrıntılı bir fiyat teklifi verilecektir. Buna Cerrah ücreti, Anestezist ücreti, Cerrahi Asistan ücreti ve hastane ücretleri dahildir.

Türkiye’de yüz germe maliyeti 1300 USD – 4500 USD arasında değişiyor. Türkiye’deki hastaneler düşük maliyetli paketlerde benzersiz sağlık tedavileri vaat ediyor.

Türkiye’de yüz germe ameliyatı sadece etkinliği ve başarı oranı nedeniyle değil, aynı zamanda oldukça uygun fiyatları nedeniyle de popülerdir. Bununla birlikte, hastanenin konumuna, kalite sertifikalarına ve akreditasyonlarına, sundukları olanaklara bağlı olarak maliyetler farklı hastaneler için değişebilir. Doktorun deneyimi, oda kategorisi de ülkedeki genel tedavi maliyetini etkileyebilir.

En İyi Yüz Germe Ameliyatı Doktoru

En iyi yüz gerdirme doktoru bulmak oldukça önemlidir. Yüz gençleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir, işlem sonrasında hayal kırıklığı yaşamamak adına doktor seçiminiz fiyatlara bağlı olarak iyi seçilmiş olmaldır.

Yüz gerdirme ameliyatı doktor ile yaptığınız ilk görüşme sırasında doktorunuzdan daha önceki ameliyat ettiği hastaların yüz germe ameliyatı öncesi ve sonrası fotoğraflarını isteyiniz.

Yüz Germe Ameliyatı Tamamlayıcı İşlemler

Doktorlar kişiye özel yaklaşımına dayanarak, çeşitli yüz yaşlanması belirtilerini tedavi etmek için birden fazla cerrahi tekniği birleştirebilir. Bununla birlikte, belirli cilt sorunları, daha bütünsel ve orantılı bir sonuç elde etmek için yüz germe ile birleştirilebilen diğer prosedürlerle daha iyi ele alınabilir.

Boyun Germe

Boyun, yaş, yerçekimi ve güneşe maruz kalmanın etkilerine karşı oldukça hassastır. Çene çevresindeki derinin gevşemesi, boyundaki kırışıklıklar ya da “hindi gerdanı” olarak bilinen sarkan deri, bazen kişinin yaşını yüzünden çok daha fazla ele verebilir. Birçok hasta, kombinasyon tedavisi olarak yüz germe ve boyun germe ameliyatı geçiriyor. 

Yüz ve boyun doğal bir bütünlük içinde birbirini tamamladığı için bu bölgelere aynı anda hitap etmek dengeli ve doğal görünümlü bir dönüşüm yaratmaya yardımcı olur. 

Yüz Yağ Enjeksiyonu

Yüz germe teknikleri, gevşek dokuları sıkılaştırmada başarılıdır, ancak yüz yaşlanmasının bir diğer ayırt edici işareti olan hacim kaybını ele alamazlar. Yüzdeki yağları kaybetme süreci aşamalıdır. Gözyaşı olukları ve şakaklar gibi alanlarda oyuklar oluşmaya başlar. 

Orta ila şiddetli yüz hacim kaybı olan hastalar, yüz germe ameliyatını yüz yağ enjeksiyonu ile birleştirmeyi seçebilirler. Yüz germe, yüz hatlarını yumuşatmaya yardımcı olurken, yağ grefti dolgunluğu geri kazandırabilir ve daha çarpıcı bir iyileşme için cilt kalitesini optimize edebilir.

Göz Kapağı Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı yüzün alt bölgesine odaklandığından, birçok hasta onu üst yüz için bir gençleştirme prosedürü ile birleştirmeyi tercih eder. Göz kapağı ameliyatı veya blefaroplasti, göz çevresindeki kontur düzensizliklerini ve yaşlanma belirtilerini düzeltir.

İşlem üst göz kapaklarını, alt göz kapaklarını veya her iki bölgeyi aynı anda hedefleyebilir. Kozmetik olarak göz kapağı ameliyatı, gevşek ve sarkık cilt, ince çizgiler, şişkinlik ve torbalanmalarda iyileşme sağlayarak sizi daha dinlenmiş ve genç bir görünüme kavuşturur.

Kaş Kaldırma

Yerçekiminin uzun vadeli etkileri, gözlerinizin etrafında ağırlık oluşturan ve sizi yorgun veya üzgün gösteren sarkık kaşlarla baş başa bırakabilir. Ek olarak, alnınızda yatay olarak veya kaşlarınızın arasında dikey olarak kırışıklıklar veya derin oluklar gelişebilir. Yaşlanan bir alnı gençleştirmenin en etkili yollarından biri kaş kaldırmadır.

Bu prosedür, kaşları daha genç bir konuma yükseltir ve daha nazik, daha cana yakın bir görünüm için alın kırışıklıklarını yumuşatır. Ayrıca fazla üst göz kapağı derisinin azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Yüz germe ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat genellikle ayakta tedavi veya geceleme olarak yapılır ve genellikle yaklaşık iki ila üç saat sürer.

Facelift sonrası iz kalır mı?

Çoğu kadın yara izlerini gizlemek için saçlarını kullanabilir. 
Kısa saçlı kadınlar için, yara izleri hala tazeyken saçlarının biraz daha uzamasına izin vermek iyi bir fikir olabilir. Ayrıca yara izlerini kamufle edebilecek özel makyajı görüşmek için estetisyenimiz ile görüşebilirsiniz.

Yüz gerdirme başka hangi estetikler ile kombine edilir?

Yüz çevresinde kaş kaldırma, boyun germe, göz kapağı estetiği gibi estetik prosedürler ile kombine edilebilir. Meme küçültme, meme dikleştirme, kalça estetiği gibi diğer kozmetik cerrahi işlemleri ile kombine halinde yapılabilir.

Yorum Yap